Trochu Francúzska (5)

Autor: Simonne Jurčová | 15.9.2012 o 22:06 | (upravené 15.9.2012 o 23:41) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  571x

Neviem prečo, ale vždy ma fascinovala sakrálna románska architektúra. Kombinácia pevných hranatých múrov a oblých apsíd, jednoduché vlysy pod strechou. Striedmu výzdobu vnútorných priestorov stíha človek vnímať a vstrebať ľahšie ako na prezdobenej gotickej katedrále (pričom milujem gotické katedrály). V Saintonge stavali osobitý druh románskych kostolov s typickou fasádou. Možno ju vidieť skoro v každej malej dedinke po celom kraji. Zaujalo ma, že väčšinou boli tieto stavby pekne zreštaurované a typický nažltlý kameň, z ktorého boli postavené až svietil, keď sa naňho oprelo poludňajšie slnko. Bola posledná júlová nedeľa a my sme sa vybrali na malý dopoludňajší výlet po okolí. Navštívili sme Trizay a Échillais.

19.jpg

Bývalý benediktínsky kláštor sv. Jána Evanjelistu pochádza z 11. storočia. Stojí v poli mimo dediny. Ruiny jeho kostola sú vidieť už z diaľky, od poľnej cesty vedúcej povedľa nízkeho kamenného múra s kvitnúcim slezom. Komplex bol zreštaurovaný a dnes je centrom súčasného umenia s maliarskymi a sochárskymi výstavami. Večer, keď sa tam koná koncert alebo iné kultúrne podujatie, je pôsobivo nasvietený.

05.jpg

04.jpg

Échillais, mestečko s asi 3500 obyvateľmi je vzdialené ani nie 5 km od Trizay. Kostolík v centre je ukážkou saintongskej románskej architektúry. Upravené okolie - trávnik a stromy vytvárajú svojou zeleňou kontrast ku kamennej stavbe. Takmer štvorcová fasáda priečelia je predelená horizontálne do dvoch častí s oblúkmi a bohatou výzdobou. Zvyšné fasády sú zvonka jednoduché a strohosť prechádza aj dovnútra. Len oblúky okien zdobia stĺpy s reliéfnymi hlavicami.

16.JPG 18.jpg

09.jpg 07.jpg

Bohatú výzdobu fasády tvoria oblúky a pilastre radené za sebou a zaujímavé ornamenty. Na hlaviciach stĺpov i vo vnútornej výzdobe týchto románskych stavieb sa dajú nájsť rozmanité fantastické zvieratá, masky, sirény, draci a pod. Takéto kostolíky sú roztrúsené po celom tomto kraji, v každej malej dedinke, mestečku. Stredoveký pútnik sa pohyboval od jedného k druhému po svojej dlhej ceste - svätojakubskej púti po poľných cestičkách označených mušľou - symbolom sv. Jakuba z Compostelly.

14.JPG

15.JPG

Odchádzajúc z vidieka zastavlili sme sa ešte pri jednej zaujímavej pamiatke - však už o niekoľko storočí mladšej ako predošlé. Échillais oddeľuje od Rochefortu tok rieky Charente, ktorá je v tejto časti dosť široká, pretože sa blíži k oceánu. Postaviť na tomto úseku v minulosti klasický most bolo asi ťažké, a tak dedinu s mestom spájal prievozník pasujúci sa so silným prúdom. Koncom 18. storočia však vymyslel jeden konštruktér zvláštny typ mosta, akýsi motorový prievoz. Konštrukcia stojí vo výške na dvoch pylónoch - každý na inom brehu. Plošina zavesená na lanách z kovovej konštrukcie sa pohybuje pomocou motorov v strojovni na brehu.  Pont transbordeur (tak sa most volá) dal do prevádzky v roku 1900 a slúžil vyše 60 rokov, kým nepostavili nový, s ozajstnou cestou. V minulosti prevážal ľudí, zvieratá, bicykle, vozy i automobily. Údajne previezol až 200 osôb naraz.

01.jpg

12.jpg

Medzi technické pamiatky bol starý rochefortský most zaradený len nedávno (1993). Dnes je opäť v prevádzke pre peších a cyklistov a cesta na druhú stranu trvá 3 minúty.

Hrdý muž v uniforme obsluhoval strojovňu a stíhal pózovať aj pred objektívmi. Most je lákadlom pre turistov a priestor okolo neho využívajú rôzne historické spoločnosti na svoju prezentáciu. Prechádzali sme jarmokom s tradičnými výrobkami a občerstvením, popri dláždenej ceste stáli desiatky vyleštených veteránov, na poli zasa drožka, kone a poníky pripravené na jazdu pre deti. Všetko akoby samozrejme dopĺňala spoločnosť nadšencov v dobovom oblečení z 30. rokov.

11.jpg 13.jpg

10.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?