Vianočné trhy vo Viedni

Autor: Simonne Jurčová | 8.11.2012 o 19:40 | Karma článku: 7,87 | Prečítané:  1821x

Viedeň pripraví každoročne už od polovice novembra niekoľko vianočných trhov. Niektoré sú menšie, lokálne umiestnené v jednotlivých štvrtiach, iné sú väčšie a častejšie navštevované turistami. Najznámejší je pred viedenskou radnicou, ale pomerne známe sú aj trhy pri Belvederi, pred Karlskirche, v Schönbrunne a určite je ešte mnoho špeciálnych, ktoré domáci lepšie poznajú. Nasledujúce fotografie vznikli koncom novembra minulého roku a možno niekoho inšpirujú na víkendový výlet (najmä s deťmi) v nasledujúcich týždňoch.

01.JPG

Príjemný vlak REx jazdí každú hodinu z Bratislavy na torzo rozostavanej stanice Südbahnhof - Ostbahn. Cesta trvá hodinku. Horný Belveder vítal návštevníkov vianočnou výzdobou a trhom s originálne zdobenými stromčekmi. Každý bol iný, líšili sa farbou i typom ručne vytvorených ozdôb.

03.JPG 29.JPG

04.JPG

05.JPG

Pred Karlschirche bolo niečo pre deti, manéž s poníkmi a malá farma s domácimi zvieratami. A samozrejme ďalší vianočný trh, vôňa vareného vína, pečených gaštanov a pastva pre oči v ponuke sladkostí.

06.JPG

07.JPG

09.JPG

Tento trh nie je vianočný, ale je to naozajstná viedenská tržnica s ovocím, zeleninou, rybami, syrmi, kvetmi a čímkoľvek na čo si spomeniete - Naschmarkt. Je pomerne dlhý a prechádzajúc ním, nemožno odolať lákavým vôňam jedla. Človek tu jednoducho musí niečo ochutnať.

10.JPG

30.JPG

31.JPG

Na konci trhu býva v sobotu dosť rozsiahly blší trh s tretkami, ale aj zaujímavými starožitnosťami, nábytkom, textilom, knihami, pohľadnicami, vinylovými platňami a rôznymi zberateľskými drobnosťami.

14.JPG

12.JPG

Od Naschmarktu sa dá prejsť priečne ulicami smerom hore na Mariahilfestrasse - opäť k malému vianočnému trhu pred kostolom Panny Márie s takýmito peknými adventnými vencami.

08.JPG

32.JPG

Okolo štvrtej sa koncom novembra už celkom slušne stmieva, tak sme si práve na záver výletu nechali to najhlavnejšie - centrum a veľký vianočný trh pred radnicou. Dóm sv. Štefana mal nasvietené priečelie zvonku aj pôsobivú farebnú projekciu na gotických stenách a stĺpoch v interiéri.

15.JPG

16.JPG

Uličky v centre boli premyslene vyzdobené - každá iným typom svetelných girlánd.

19x.JPG 28x.JPG

27.JPG

Vianočný trh pred radnicou je najkrajší za tmy. Stromy v parku dostanú na niečo vyše mesiaca svoje svietiace ozdoby, jeden je srdiečkový, druhý lampášový, ďalší snehuliakový a balónový... a stále vás to baví objavovať. Radnica je večer doslova zaliata svetlom a pred ňou stojí velikánsky vianočný stromček. Vonku je trh s ozdobami, sladkosťami, občerstvením a dnu v radnici je zasa raj pre deti (aj rodičov), ktoré si chcú sami vytvoriť ozdoby, alebo si upiecť vlastný medovník. Park pred radnicou sa o niečo neskôr v decembri, keď už zima dosiahne mínusové hodnoty, zmení na ľadovú plochu pre korčuliarov.

22.JPG

24.JPG

Predvianočný trh vo Viedni som prvýkrát navštívila v roku 1989 po nežnej. Možno si pamätáte tie rady pred bankou na šilingy a kolóny na hraniciach v Bergu. Išli sme sa prejsť pred viedenskú radnicu, odtiaľ uličkami do Štefansdómu, dolu k Opere a kúsok po Mariahilfestrasse. Odvtedy som tam bola už mnohokrát a ak počasie vyjde, urobíme si výlet aj tento rok.

23.JPG

Električka D stojí presne pred hlavným vysvieteným vchodom na vianočný trh a dovezie Vás cestou späť až pred Südbahnhof - Ostbahn. Oplatí sa ísť o trochu skôr pred odchodom vlaku a ešte sa na zopár minút prejsť pred večerný Horný Belveder.

25.JPG

Fotografie: autorka a Mária Kuššová, 2011

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?