Bruselské námestie

Autor: Simonne Jurčová | 24.4.2013 o 22:52 | Karma článku: 7,37 | Prečítané:  587x

Cez slávne námestie Grand Place v Bruseli sa premelie denne tisíce ľudí. Ani ja ho nikdy nemôžem vynechať, ak sa v Bruseli aspoň na chvíľku ocitnem. Tento raz som ho pozorovala a fotografovala viac dní a za všetkých druhov počasia (kto bol v Bruseli vie, o čom hovorím...) Tento rok si jar nechala na seba pekne dlho čakať. Až v strede apríla sa začalo ukazovať teplejšie počasie. V Bruseli pomaličky, opatrne. Keď sa trošičku oteplilo, mládež nahodila krátke rukávy, minisukne, poltopánky alebo rovno sandále naboso. Ja som teda zniesla krátky teplý kabát, keď sa teplota vyšplhala k 18 stupňom, mala som ho prehodený cez ruku, pretože už hodinu nato fúkal vietor, slnko zašlo a spustil sa dážď. Tak to prosto chodí, vitajte v Bruseli!

12.jpg

01.jpg

02.jpg

Vydláždené námestie Grand Place je krásne za každého počasia. Lemované výstavnými poschodovými cechovými domami s dominantnou neskorogotickou radnicou. Každú hodinu je slnko opreté na inú fasádu, časť námestia svieti odleskami zlátenia v slnečných lúčoch a časť sa ponorí do tieňa.

06.jpg

07.jpg

Druhý dom zľava sa volá Le Pigeon. Býval v ňom Victor Hugo počas svojej emigrácie v roku 1852.

08.jpg

La Maison du Roi - dnes sídlo múzea mesta Brusel. Okrem iného uchováva vyše 600 odevov pre cikajúceho chlapčeka - slávnu bronzovú sošku na rohu uličiek neďaleko námestia.

15x.jpg

22.JPG

05.jpg

V uličkách sa počas mojej návštevy pomaličky rozvili stromy magnólií. Na námestí sa v sobotu objavili prvé ostrovčeky kvetinového trhu.

10.jpg

Dom brabantských vojvodov.

14.jpg

09.jpg

Uličky okolo námestia s reštauráciami (najmä gréckymi...) ponúkaju čerstvé plody mora vzdialeného od Bruselu necelú hodinku autom.

11.jpg

17.jpg

Sladkosti v obaloch v podobe flámskych domčekov zlákajú nejedného turistu. Belgická čokoláda sa leje z čokoládových fontán vo viacerých špecializovaných obchodíkoch. Pre istotu som do nej nestrčila prst, aj keď ma to veľmi lákalo...

Čo poviete na tieto kornútky s jahodami poliatymi čokoládou?

25.JPG

Prechádzajúc uličkami som objavila zvonku nenápadný hotelík s interiérom v orientálnom štýle

19.JPG

03.jpg

20.JPG 29.JPG

30.jpg

Radnica je v Bruseli poznávacie znamenie a orientačný bod. Mesto je postavené na kopcovitom teréne a z viacerých vyššie postavených miest je radnica v centre vďaka vysokej veži krásne vidieť. Na vrchole je socha sv. Michaela, patróna Bruselu.

Fotografované 15. - 20. apríla 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?