Múzeum Carnuntinum a malá prechádzka u našich susedov

Autor: Simonne Jurčová | 7.7.2013 o 15:30 | (upravené 8.7.2013 o 8:04) Karma článku: 8,23 | Prečítané:  1443x

Keď sme boli nedávno na výlete v mestečku Petronell Carnuntum pozrieť si archeologickú lokalitu, dostali sme vstupenku hneď na niekoľko miest súvisiacich s vykopávkami významného rímskeho vojenského tábora a civilného mesta na severnej hranici Rímskej ríše nazvanej Limes romanus. Nestihli sme vtedy vidieť všetko, tak sme si teraz, na začiatku prázdnin, dali pokračovanie. Navštívili sme múzeum Carnuntinum v Bad Deutsch Altenburg a Kulturfabrik Hainburg. Cestou sme objavili zopár neplánovaných zaujímavých miest. Aj deti z tohto výletu museli priznať, že to nebola len „nuda s históriou".

02.jpg

05.jpg

Dozvedeli sme sa, že rakúske kúpele Bad Detsch Altenburg sú sídlom najstaršieho a najväčšieho múzea rímskych pamiatok v Rakúsku - Carnuntinum. Jeho vznik iniciovala Spoločnosť priateľov Carnunta, založená už v 19. storočí. Múzeum postavili z finančnej zbierky a v roku 1904 ho otvoril cisár Franz Jozef, ktorého socha v životnej veľkosti stojí stále na pamiatku v parku pred budovou.

01.jpg

Múzeum je zároveň vedeckým pracoviskom a pravdepodobne tu vznikli všetky podklady pre dobové rímske rekonštrukcie, ktoré možno naživo vidieť priamo v replikách niekoľkých víl a v budove kúpeľov v Archeologickom parku Carnuntum. Aktuálna výstava múzea približuje najvýznamnejších rímskych bohov a bohyne, ale aj to, ako rímsku kultúru neskôr ovplyvňovalo šíriace sa kresťanstvo až po pamiatky rímskeho raného kresťanstva v 4. storočí. Múzeum stojí v susedstve s parkom a prechádzkou alejou oživenou rímskymi replikami sa možno dostať až na breh Dunaja. Ideálne miesto na piknik pod holým nebom.

07.jpg

06.jpg

03.jpg

Cestou z Bad Deutsch Altenbergu sa odrazu na kopci nad starým kameňolomom objaví krásny gotický kostolík, pri ktorom sa oplatí zastaviť. Mariánsky kostol s gotickou apsidou je obklopený cintorínom. Dočítali sme sa, že stavba zo 14. storočia stojí na mieste pôvodného dreveného kostola známeho už na začiatku 11. storočia. V tom čase to muselo byť dôležité miesto. Podľa značiek sme pochopili, že je dnes súčasťou svätojakubskej pútnickej cesty.

09.jpg

08.jpg

18.jpg

Kulturfabrik Hainburg:

14.jpg

11.jpg

 

Rozľahlá budova na brehu Dunaja v Hainburgu pod názvom Kulturfabrik bývala v minulosti tabakovou továrňou. Priemyselné využitie budovy skončilo až nedávno - v roku 1992. V rámci veľkej rekonštrukcie všetkých objektov súvisiacich s rímskym Carnuntom bola v rokoch 2005-2006 obnovená a prebudovaná na kultúrne účely. Aktuálna výstava predstavuje postupy a východiská použité pri rekonštrukciách a replikách v Archeologickom parku Carnuntum. Dnes, v dobe úžasných možností 3D vizualizácií je zaujímavé sledovať v sprievodných filmoch výstavy, akým spôsobom sa autori dopracovali k záverečnej podobe budov. Skĺbili pritom predstavivosť a dochované nálezy spolu s podobnými stavbami nájdenými na území bývalej Rímskej ríše.  Pred očami nám na autentickej fotografii náleziska vystavali rímsky amfiteáter, fórum v Carnunte sa zapnilo chrámom, budovami a prechádzajúcimi sa Rimanmi. Môžem povedať, že všetky výstavy, kam nám platila jediná vstupenka z Carnunta (10 eur) možno vidieť aj samostatne - majú čo divákovi povedať. Ale sú pripravené tak, že sa vzájomne dopĺňajú a oplatí sa navštíviť každé jedno miesto.

12.jpg

13.jpg

Viac informácií na:

http://www.carnuntum.co.at/archeologicky-park-carnuntum?set_language=sk

20.jpg

21.jpg

15.jpg

16.jpg

Na záver sme si neodpustili aj malú prechádzku Hainburgom. Z Kulturfabrik sme prešli cez nádvorie bývalého kláštora  minoritov až k Viedenskej bráne - údajne najväčšej európskej mestskej bráne zo stredoveku. Pokračovali sme  námestím s barokovým kostolom, mariánskym stĺpom a fontánou. Romantickou uličkou so strašidelným menom Blutgasse (Krvavá ulička) sme sa dostali po schodoch až dolu k Rybárskej bráne a Dunaju. Betónové steny nám pripomenuli nedávne záplavy. Kaviarnička na nábreží s čerstvo vysypaným bielym štrkom mala na tabuli nápis: Toto miesto bol dňa 6. júna 2013 tri metre pod hladinou Dunaja...

17.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?