Na návšteve u Peggy Guggenheimovej

Autor: Simonne Jurčová | 30.7.2013 o 23:14 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  787x

Benátky žijú tento rok znovu festivalom výtvarného umenia Bienale. Tak trochu mimo tradičnú turistickú trasu Dóžov palác - San Marco - Rialto stojí múzeum s výnimočnou súkromnou kolekciou moderného výtvarného umenia. Osobná zbierka zberateľky Peggy Guggenheimovej je umiestnená v jednom z palácov na brehu Canale Grande, za mostom Ponte dell´Accademia.

27.JPG

Peggy Guggenheimová sa narodila do bohatej americkej rodiny. Jej dedo Meyer Guggenheim odišiel v polovici 19. storočia za svojím americkým snom a stal sa jedným z najbohatších mužov Ameriky. Peggyin strýko Solomon Guggenheim bol americký podnikateľ a filantrop, známy zberateľ umenia.

Literatúra označuje Peggy za jednu z najzaujímavejších žien 20. storočia.

25.jpg

Mladá, temperamentná a nesmierne bohatá odišla do Paríža, do mesta plného života a umelcov. S priateľmi precestovala Európu, osobne sa poznala s mnohými literátmi, maliarmi a sochármi, napr. s Pablom Picassom, Joanom Miróom, Henry Moorom, Alexandrom Calderom a ďalšími. Marcel Duchamp bol jej učiteľom a umeleckým poradcom, jedným z jej manželov bol Max Ernst. Svoju zbierku budovala cieľavedomo a pred blížiacou sa II. svetovou vojnou zámerne skupovala umelecké predmety s úmyslom ich zachrániť. Svoju zbierku odviezla loďou do Ameriky. Hneď po vojne však prišla znovu do Európy a svoj nový domov našla v Benátkach. Na brehu Canale Grande kúpila nedokončený palác (Palazzo Venier dei Leoni) a v roku 1951 tam otvorila galériu.

16.jpg

17.jpg

Benátkami sa dá nekonečne dlho prechádzať a stále sa môžete ocitnúť na miestach, kde ste ešte neboli. Od námestia San Marco vedie k mostu Accademia ulica lemovaná luxusnými obchodmi svetových značiek. Na drevenom moste je nádherný výhľad smerom k bazilike Santa Maria della Salute. Uličkami a mostami je to už celkom blízko ku vchodu do múzea.

03.jpg

05.jpg

02.jpg

Zbierka múzea ponúka kolekciu diel najznámejších autorov kubizmu, futurizmu, surrealizmu, a abstrakcie - Picassa, Braqua, Duchampa, Légera, Brancusiho, Mondriana, Kandinskeho, Miróa, Giacomettiho, Kleea, Ernsta, Magritta, Dalího, Pollocka a mnohých ďalších. Je doslova učebnicou moderného umenia.

22.jpg

20.jpg

21.jpg

24.jpg

Záhrada paláca je na benátske stiesnené pomery skutočne priestranná. Sú v nej nainštalované diela známych moderných sochárov, mnohých osobných Peggyiných priateľov. V tieni stromov na tehlovom múre sú osadené dve tabule. Menšia patrí známej majiteľke paláca a veľká nesie mená jej mačiek, ktoré sú tam pochované.

26.JPG

23.jpg 07.jpg

06.jpg

08.jpg

13.jpg

V priestoroch múzea sa konajú aj výstavy. Múzeum v súčasnosti ponúka nielen diela zo zbierky Peggy Guggenheimovej, ale  aj kolekciu talianskej modernej maľby od zberateľa Gianni Mattoli a menšiu The Schulhof Collection (2012). Vystavené je aj etnické umenie Afriky, Ameriky a Oceánie.

09.jpg

14.jpg

15.jpg

Peggy  bola v Benátkach známa napríklad aj tým, že bola jednou z posledných súkromných majiteliek gondoly. Po smrti Peggy v roku 1979 sa jej múzeum v Benátkach stalo súčasťou siete múzeí Nadácie Solomona Guggenheima.

Pre milovníkov umenia sa oplatí toto múzeum v Benátkach navštíviť.

11.jpg

Zdroj:

http://www.guggenheim-venice.it/default.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?