Farebný kút Viedne

Autor: Simonne Jurčová | 3.11.2013 o 16:09 | Karma článku: 13,51 | Prečítané:  12952x

O Friedrichovi Hundertwasserovi som prvýkrát počula kedysi v osemdesiatych rokoch v dokumente na rakúskej televíznej stanici. Veľmi som nerozumela nemecky, ale v jeho prípade mi stačilo vidieť obrazy, známky, dizajnérske práce, no hlavne ním navrhnuté architektúry.  Tam som sa dozvedela, že vo Viedni upravil dva poschodové domy v bežnej uličnej zástavbe na nepoznanie. Na vlastné oči som ich videla až po  otvorení hraníc a odvtedy sa tam z času na čas vraciam. Pohľad na farebné fasády a nepravidelné tvary mi vždy zlepší náladu, cítim sa byť chvíľu v úplne inom svete. Obdivujem  genialitu, ktorou sa mu podarilo premeniť obyčajný dom z 19. alebo zo začiatku 20. storočia - akých je táto štvrť plná. Rada mám ten pocit, keď sem môžem zaviesť niekoho, kto to ešte nevidel, sledujem tie užasnuté pohľady a úsmevy na tvárach.

05.jpg

Hunertwasserhaus sa nachádza na rohu Löwengasse a Kegelgasse vo štvrti neďaleko autobusovej stanice Wien - Mitte. Pôvodne to mal byť obytný dom pre sociálne slabších občanov. Stala sa z neho jedna z viedenských atrakcií. Hundertwasser spolupracoval na projekte s architektom Josephom Krawinom a preto sa od roku 2010 dom oficiálne volá Hundertwasser-Krawinahaus (...aby došlo aj na zaslúženú spravodlivosť) - ale teda neviem, či sa nový názov ujme...

02.jpg

dolu: na rozhraní 19. storočia a Hundertwassera

38.JPG

Dom je možné vidieť iba zvonku, skutočne stále slúži ako obytný a dnu môžu vojsť len jeho obyvatelia a zopár šťastlivcov, čo sa s nimi poznajú.  Za dverami domu možno majú svoje súkromie, ale ulicu neustále obliehajú turisti. Ulička je pomerne úzka a je skoro nemožné odfotografovať fasádu ako celok. Pre potreby reklamy sa to podarilo profesionálnemu fotografovi zrejme pomocou moderných počítačových techník (alebo zo strechy niektorého iného domu v ulici), a tak vznikla táto pohľadnica. Jedine na nej možno vidieť dom z jednej strany celý a urobiť si predstavu, ako to vyzerá na vyšších poschodiach.

29.JPG

Dom je dosť husto zarastený stromami a niekde môže terasa úspešne pôsobiť ako dvorček nejakého domu na vidieku (odmysliac si zvonček okoloidúcej električky).

03.jpg

Balkón s modrými kvetmi - niektorí obyvatelia správne pochopili odkaz Hundertwassera...

30.jpg

06.jpg

Pre turistov osadili na námestíčko typicky anglickú telefónnu búdku, aj na našom výlete mala úspech (i keď neviem ako súvisí s architektúrou navôkol)...

35.jpg

04.jpg

Turisti však môžu vojsť do malej dedinky - Hundertwasser Village s vchodom oproti domu. Tam si môžu urobiť aký-taký obraz o interiérovom riešení navrhnutom Hundertwasserom. Na internetovej stránke http://www.kalke-village.at sa dočítame, že dedinka je postavená na mieste staršej dielne s pneumatikami. Jej majiteľ Klaus Kalke, obdivovateľ Hunderwassera ju ponúkol na prestavbu v rámci projektu workshopu podľa umelcovho návrhu. Dnes je miestom niekoľkých obchodíkov so suvenírmi, centrálneho baru s fontánou a na poschodí s minigalériou originálnych suvenírov dizajnovaných a la Hundertwasser. Každý detail má svoje miesto a aj v relatívne malom priestore je tých detailov neúrekom.

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

O kúsok ďalej, na Untere Weissgerberstrasse sídli Kunst Haus Wien

08.jpg

31.jpg

Kunst Haus Wien je ďalšia Hundertwasserom prerobená budova. Je to múzeum moderného umenia, kde je stála expozícia venovaná autorovi a v zvyšných priestoroch bývajú obmieňané výstavy iných umelcov. Kunst Haus susedí s dvomi neprerobenými budovami, a tak je možné sledovať, ako sa Hunertwasserovi podarilo šachovnicovou metódou so zvlnenými líniami a nepravidelným obkladom pekne narušiť systém starej fasády. Ak si odmyslíme farebnosť a sledujeme len okná v radoch a poschodiach, tak rozpoznáme pôvodné rozvrhnutie jej priečelia.

10.jpg

01.JPG

36.jpg

13.JPG

Kunst Haus ponúka aj príjemný oddych v záhradnej reštaurácii, ktorá zaberá celý vnútorný dvor a vychádza na ulicu lemujúcu nábrežie Dunaja. Teraz na jeseň bola už veľká časť záhradného nábytku pod strechou a rastliny čakali na zazimovanie. Návštevníci - i tí, čo nenavštívia múzeum, ale sa chcú len tak poprechádzať a fotografovať, si môžu sadnúť do vnútornej kaviarne alebo kúpiť niekomu originálny darček v tamojšej predajni.

17.JPG

07.jpg

15.JPG

33.JPG

34.JPG

Na fasáde niekto zanechal takýto originálny odkaz v duchu Hundertwassea...

11.jpg

Jeseň je najfarebnejšie ročné obdobie, a tak sme vzdali hold farebnosti a Hundertwasserovi oddychom vo viedenskom mestskom parku. Nádherný víkendový deň - babie leto - vytiahol von Viedenčanov a aj nás - výletníkov prilákal k jazierku.

39.JPG

18.jpg

20.jpg

26.jpg

21.jpg

Toto dievča tiež nemá problém s farebnosťou...

28.jpg

Myslím, že záver výletnej sezóny sme tohto roku absolvovali ako sa hovorí - v správnom čase a na správnom mieste. Farebné spomienky budú potrebné najmä v nasledujúcom sivom období - so zmenou času nastávajú pre mňa depresívne dni, kedy človek za tmy vstáva a za tmy chodí z práce domov. Aj teraz, keď píšem tieto riadky vyvádza za oknom sychravé počasie.

Napríklad aj takýto obrázok mi vtedy zlepší náladu.

09.jpg

foto autorka, 26. X. 2013

a reprodukcia jednej pohľadnice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Dnes je symbolom strednej Európy plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí na počítanie, už im nestačili čiarky na stenách.

EKONOMIKA

Daň z nehnuteľností narástla. Kde ľudia platia najviac?

V Novom Meste nad Váhom zaplatia ľudia až o 330 percent viac.


Už ste čítali?