Trochu Francúzska (3)

Autor: Simonne Jurčová | 13.9.2012 o 20:07 | (upravené 13.9.2012 o 23:24) Karma článku: 8,61 | Prečítané:  720x

Moja dcéra, nezaťažená ponukou porevolučnej slovenskej televízie nevedela, čo je pevnosť Boyard. Darmo som jej vysvetľovala, že otec Fouras mal meno podľa pevnosti v mestečku Fouras, kde sa práve ona kúpe a že tá škvrna na horizonte vpravo bola (a asi ešte aj je) dejiskom filmovania známej súťaže. Takých pevností, ako je Boyard je v tejto oblasti niekoľko. Niektoré projektoval architekt Vauban, vojenský inžinier Ľudovíta XIV., iné vznikli v 18. a 19. storočí. Pevnosť Enet je celkom blízko úzkeho výbežku z prístavu vo Fouras a počas odlivu sa tam dá prejsť po ceste. Celkom ako v známejšom Mont Saint Michel. Raz pri odlive sme pozorovali, ako v istý moment začal čulý ruch na tomto konci pevniny - nabehli robotníci na traktoroch a nákladných autách a pustili sa odkrytou cestou smerom k Enet, kde mali farmy na slávky (les moules). Keďže odliv je dvakrát denne a každý deň inokedy (posúva sa zhruba o necelú hodinu), do práce chodia, keď to práve ide. Tomu hovorím pohyblivá pracovná doba!

Fort BoyardFort BoyardS. Jurčová

 

10.JPG

More je pre mnohých obyvateľov vnútrozemských štátov vzácne. Keď sa k nemu na niekoľko dní ročne dostaneme, snažíme sa ho vrchovato užiť. Neviem či je to z tohto dôvodu, ale temer vždy, keď sa som tam, nerozmýšľam nad tým, že mi býva zle aj na kolotoči, v aute, autobuse - dokonca aj na dlhšej trase MHD. Idem na LOĎ. (Raz som takto v Taliansku kŕmila rybičky z plachetnice počas akejsi fishparty...) Tentokrát to ale nebola chvalabohu dlhá plavba,  navštívili sme malý ostrov vzdialený len asi 25 minút od pobrežia. Zo štvorice ostrovov v tejto časti Biskajského zálivu - Oléron, Ré, Aix, Madame som vybrala druhý najmenší Ile d´Aix, pričom ostrov Madame nemá ani 1 km2 a obýva ho len jedna rodina. Mimochodom na internete je každý mesiac presný denný časový harmonogram, kedy je cesta na ostrov funkčná (viď odliv - marée basse - http://www.rochefort-ocean.com/rochefort-ocean/horaires-de-passage-pour-lile-madame).

01.jpg

Z prístavu sa na ostrov Aix vchádza cez pevnosť do dedinky s 8 ulicami. Na ostrove je roztrúsených ešte viac domov, ale táto úvodná komunita je ako-tak celistvá. Atlantická architektúra prízemných domov s pastelovými fasádami a farebnými okenicami urobí snáď z každého návštevníka fotografa. Všade kvitne polodivoký slez a jeho kvety v odtieňoch od bielej cez ružovú až po fialovú sú neodmysliteľnou súčasťou uličiek. V dedinke je zopár požičovní bicyklov, reštaurácia, kostol, pošta, kaviarne, obchody so suvenírami, dobrá zmrzka a Napoleonove múzeum. Napoleon sa tu ukrýval jeden júlový týždeň po svojom prepadáku pri Waterloo, kým ho odtiaľto neposlali rovno na Svätú Helenu. Ostrov sa dá údajne obísť za tri hodiny, bicyklom ešte rýchlejšie. Má niekoľko pekných divokých pláží. Na jednej z nich sme strávili pol dňa kúpaním, zbieraním mušlí, presýpaním piesku cez prsty a pozeraním na plachetnice oproti, ktoré míňali pevnosť Boyard. Zaujímavosťou ostrova je aj absencia automobilovej dopravy, tých zopár dodávok patrí miestnym obchodníkom a traktory zasa farme. Inak vidieť len bicykle, káry a iné kolieskové dopravné prostriedky.

05.jpg

 

06.jpg

Napoleonove múzeum, Ile d´Aix

07.jpg

03.jpg

12.JPG

Ostrovy Ré a Oléron sú podstatne väčšie a navštívila som ich pred viacerými rokmi. Oléron je južnejšie, vchádza sa naňho cestou od Marennes. Priestor medzi ostrovom a pevninou je doslova prešpikovaný ustricovými farmami. Z mestečka Boyardville vedie najkratšia morská trasa k pevnosti Boyard. Na konci ostrova hlási maják koniec Európy (aspoň pre tento kút ). Je odtiaľ prenádherný výhľad na búrlivý oceán, kde v diaľke tušiť Ameriku.

Severnejší ostrov Ré je od roku 1988 spojený s La Rochelle mostom. Dlhý je 26 km a široký iba 5 km. Je rajom pre turistov milujúcich surfing. Známy je svojou produkciou soli a tiež oslíkmi, ktoré ju pomáhajú prenášať. Nosia oblečené slušivé nohavice, ako ochranu pred komármi. Na ostrove sa za ostatné roky zvýšil záujem o kúpu nehnuteľností ako letné prázdninové domy.

09.jpg 04.jpg

Všadeprítomné bicykle na ostrove Aix

 

Oblasť má zaujímavý typ veľmi vkusných suvenírov s motívmi mora. V obchodíkoch dostanete morskú soľ v rôznych baleniach - od plátených vreciek (ako pre Marušku z rozprávky) až po soľničky od výmyslu sveta. Dobrým darčekom sú aj mydlá vyrobené na prírodnej báze, morská kozmetika alebo veľkorozmerná pohľadnica s majákom. Obľúbeným artiklom sú domáce sušienky balené v celofáne alebo v plechoviciach s obrázkami známych miest z regiónu. Oplatí sa ochutnať keksíky pripravené zo slaného karamelu, pinot (niečo medzí vínom a aperitívom), no a kde by si už človek mal dať inde ustrice ako tu. Na farme, kde sú zaručene čerstvé.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?