Trochu Francúzska (4)

Autor: Simonne Jurčová | 14.9.2012 o 18:16 | (upravené 14.9.2012 o 19:06) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  648x

Mesto Saintes je od pobrežia Atlantiku vzdialené asi 40 km. Cesta sa vinie pomedzi lány polí obilia a slnečníc, celkom ako na van Goghových obrazoch. Šíru rovinu nerušia na obzore nijaké kopce, dobre vidieť sú siluety kostolov po okolitých dedinkách. Už v časoch rímskej Galie tadiaľto viedla jedna zo siete ciest Via Agrippa. Saintes (Mediolanum Santonum) bolo vtedy centrum tzv. Akvitánskej Galie. Rimania si tu vystavali dosť veľké a komfortné sídlo regiónu. V stredoveku bolo zasa zastávkou na pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Z každého obdobia tu zostalo niekoľko zaujímavých pamiatok, pre ktoré sa oplatí aj dnes Saintes navštíviť.

Priečelie kláštorného kostola, Saintes (Abbaye aux Dames)Priečelie kláštorného kostola, Saintes (Abbaye aux Dames)S. Jurčová

02x.jpg Rímsky amfiteáter pre 15 000 ľudí

Obrovský rímsky amfiteáter je zarezaný hlboko do zeme - údajne až 20 metrov pod úrovňou dnešného mesta. Od príjazdovej cesty sa javil ako kráter v zemi a urobil dosť veľký dojem aj na moju dcéru.  Stavba je neobyčajne dobre zachovaná a aj dnes ju využívajú na príležitostné predstavenia pod šírym nebom. Verím, že kombináciou divadelnej hry, hudby a svetiel je možné pripraviť divákom nezabudnuteľný zážitok. Kým amfiteáter odkryli na okraji súčasného mesta, ďalšia rímska pamiatka - Germanikov oblúk (L´Arc de Germanicus) stojí v samom jeho centre. Do výšky 15 m sa týči nad riekou Charente na nábreží už temer 2000 rokov. Archeológovia našli v meste aj rímske kúpele a veľa rímskych sarkofágov. Menšie nálezy je možné vidieť v archeologickom múzeu s bohatou zbierkou od rímskych sôch až po bežné vybavenie domácností.

03x.jpg Rímsky amfiteáter, kon. 1. stor. po Kr.

01x.jpg Arc de Germanicus, zač. 1. stor. po Kr.

Saintes zostala dôležitá úloha v rámci regiónu aj po rozpade Západorímskej ríše.

V ranokresťanskom obdbí malo sídelné biskupské mesto viac sakrálnych stavieb, základy niektorých kostolov siahajú až do 6. storočia. Spoza amfiteátra sme videli gotickú vežu baziliky Saint-Eutrope - stredovekej zastávky pútnikov do Compostely. Zblízka je však stavba omnoho väčšia a gotické prvky má fakt iba veža, zvyšok je nádherne románsky. Tento kostol tvoria dva priestory: 10 m vysoký horný a nízky dolný kostol, ktorý je vlastne kryptou so sarkofágom miestneho svätca - sv. Eutropa. Obidva priestory sú stredoveko jednoduché s masívnymi stĺpmi so skvostnými hlavicami. Na reliéfoch s románskymi ornamentami a motívmi z bestiárov by si zgustol každý historik.

04x.jpg 05x.jpg

Saint- Eutrope, veža, krypta a detail výzdoby

10x.JPG

Okrem baziliky treba v Saintes navštíviť ešte kláštor Abbaye aux Dames postavený v polovici 12. storočia, ktorý slúžil neskôr ako výchovné zariadenie pre mladé dámy z vysokej spoločnosti. Šiškovitá veža pripomína katedrálu v Poitiers. Kamenné steny v interiéri kostola sú vyzdobené cyklom moderných tapisérií s námetom Genesis. Príklad ako spojiť súčasné a staré umenie. Tretia dôležitá stavba - gotická katedrála Saint Pierre sa začala stavať na mieste staršej stavby z 5. storočia. Rozšírená ale bola až v 15. storočí a preto nedosiahla výšku, mohutnosť ani silu svojich známejších gotických kolegýň.

06x.jpg 07x.jpg

Abbaye aux Dames: veža, inštalácia gotických nálezov

Interiér kostola s tapisériami, úzka ulička v Saintes

09x.jpg 12x.jpg

Sobota je aj vo Francúzsku dňom svadieb, takže naša prechádzka kostolíkmi mala bonus - niekoľko neviest a ženíchov, tradičnú svadobnú sprchu z farebných konfetov a fotografa na vysokom rebríku v snahe zachytiť celú svadobnú spoločnosť na dvore kláštora.

Prechádzajúc mestom k nábrežiu sme našli hádam jednu z najužších uličiek a v tej ďalšej sme stretli chlapíka, čo viedol sedem psov naraz. Rozvili sme debatu na tému, ako by sa takéto zamestnanie mohlo volať v slovenčine a vymysleli sme: venčič psov.

11x.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?