Trochu Francúzska (5)

Autor: Simonne Jurčová | 15.9.2012 o 22:06 | (upravené 15.9.2012 o 23:41) Karma článku: 7,12 | Prečítané:  616x

Neviem prečo, ale vždy ma fascinovala sakrálna románska architektúra. Kombinácia pevných hranatých múrov a oblých apsíd, jednoduché vlysy pod strechou. Striedmu výzdobu vnútorných priestorov stíha človek vnímať a vstrebať ľahšie ako na prezdobenej gotickej katedrále (pričom milujem gotické katedrály). V Saintonge stavali osobitý druh románskych kostolov s typickou fasádou. Možno ju vidieť skoro v každej malej dedinke po celom kraji. Zaujalo ma, že väčšinou boli tieto stavby pekne zreštaurované a typický nažltlý kameň, z ktorého boli postavené až svietil, keď sa naňho oprelo poludňajšie slnko. Bola posledná júlová nedeľa a my sme sa vybrali na malý dopoludňajší výlet po okolí. Navštívili sme Trizay a Échillais.

19.jpg

Bývalý benediktínsky kláštor sv. Jána Evanjelistu pochádza z 11. storočia. Stojí v poli mimo dediny. Ruiny jeho kostola sú vidieť už z diaľky, od poľnej cesty vedúcej povedľa nízkeho kamenného múra s kvitnúcim slezom. Komplex bol zreštaurovaný a dnes je centrom súčasného umenia s maliarskymi a sochárskymi výstavami. Večer, keď sa tam koná koncert alebo iné kultúrne podujatie, je pôsobivo nasvietený.

05.jpg

04.jpg

Échillais, mestečko s asi 3500 obyvateľmi je vzdialené ani nie 5 km od Trizay. Kostolík v centre je ukážkou saintongskej románskej architektúry. Upravené okolie - trávnik a stromy vytvárajú svojou zeleňou kontrast ku kamennej stavbe. Takmer štvorcová fasáda priečelia je predelená horizontálne do dvoch častí s oblúkmi a bohatou výzdobou. Zvyšné fasády sú zvonka jednoduché a strohosť prechádza aj dovnútra. Len oblúky okien zdobia stĺpy s reliéfnymi hlavicami.

16.JPG 18.jpg

09.jpg 07.jpg

Bohatú výzdobu fasády tvoria oblúky a pilastre radené za sebou a zaujímavé ornamenty. Na hlaviciach stĺpov i vo vnútornej výzdobe týchto románskych stavieb sa dajú nájsť rozmanité fantastické zvieratá, masky, sirény, draci a pod. Takéto kostolíky sú roztrúsené po celom tomto kraji, v každej malej dedinke, mestečku. Stredoveký pútnik sa pohyboval od jedného k druhému po svojej dlhej ceste - svätojakubskej púti po poľných cestičkách označených mušľou - symbolom sv. Jakuba z Compostelly.

14.JPG

15.JPG

Odchádzajúc z vidieka zastavlili sme sa ešte pri jednej zaujímavej pamiatke - však už o niekoľko storočí mladšej ako predošlé. Échillais oddeľuje od Rochefortu tok rieky Charente, ktorá je v tejto časti dosť široká, pretože sa blíži k oceánu. Postaviť na tomto úseku v minulosti klasický most bolo asi ťažké, a tak dedinu s mestom spájal prievozník pasujúci sa so silným prúdom. Koncom 18. storočia však vymyslel jeden konštruktér zvláštny typ mosta, akýsi motorový prievoz. Konštrukcia stojí vo výške na dvoch pylónoch - každý na inom brehu. Plošina zavesená na lanách z kovovej konštrukcie sa pohybuje pomocou motorov v strojovni na brehu.  Pont transbordeur (tak sa most volá) dal do prevádzky v roku 1900 a slúžil vyše 60 rokov, kým nepostavili nový, s ozajstnou cestou. V minulosti prevážal ľudí, zvieratá, bicykle, vozy i automobily. Údajne previezol až 200 osôb naraz.

01.jpg

12.jpg

Medzi technické pamiatky bol starý rochefortský most zaradený len nedávno (1993). Dnes je opäť v prevádzke pre peších a cyklistov a cesta na druhú stranu trvá 3 minúty.

Hrdý muž v uniforme obsluhoval strojovňu a stíhal pózovať aj pred objektívmi. Most je lákadlom pre turistov a priestor okolo neho využívajú rôzne historické spoločnosti na svoju prezentáciu. Prechádzali sme jarmokom s tradičnými výrobkami a občerstvením, popri dláždenej ceste stáli desiatky vyleštených veteránov, na poli zasa drožka, kone a poníky pripravené na jazdu pre deti. Všetko akoby samozrejme dopĺňala spoločnosť nadšencov v dobovom oblečení z 30. rokov.

11.jpg 13.jpg

10.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?