Zámok La Hulpe a Fondation Folon

Autor: Simonne Jurčová | 29.9.2012 o 15:16 | (upravené 29.9.2012 o 20:50) Karma článku: 8,06 | Prečítané:  476x

Na juh od Bruselu je valónska dedinka La Hulpe s rovnomenným zámkom, ktorý patrí belgickej veľkopodnikateľskej rodine Solvay. Zámok je súkromný a tiež obývaný, no park naokolo na zvlnenom teréne je prístupný verejnosti. La Hulpe sa nachádza na kľukatom valónsko - flámskom pomedzí. Neexistuje tam dvojjazyčnosť názvov (v tomto sme evidentne ďalej...), a teda na každom flámskom kúsku diaľnice (ktorý pochopiteľne nie je vyznačený) treba hľadať smerovku Terhulpen. To je totiž flámsky názov obce La Hulpe. Domáci sa vyznajú a Ty - cudzinec, orientuj sa ako chceš.

16.JPG

04.JPG

05.JPG

Ľudia z okolia si zvykli tráviť v tomto príjemnom prostredí voľné chvíle. Rodiny s deťmi, cyklisti, návštevníci z blízka i z ďaleka, turisti - všetci, čo tento kúsok kraja spoznajú, sa tu dobre cítia. Veľkorysý pozemok s upravenými lúkami, lesmi a rybníkmi poskytuje možnosti relaxu v prírodnom prostredí i priestor pre viaceré sezónne kultúrne podujatia. V tesnom susedstve zámku je malá francúzska záhrada s fontánou a sochami v pestovanom zastrihnutom živom plote. Okolie sa na obe strany od stavby zvažuje k dvom rybníkom v údoliach. Pozemok obklopujú lesy.

15.JPG

17.JPG

18.JPG 13.JPG

V údolí pod lesom je bývalá hospodárska časť panstva s renovovanými budovami bývalej farmy. V časti je umiestnená štýlová reštaurácia pre návštevníkov areálu. Ostatné budovy sú sídlom Nadácie Folon pomenovanej podľa belgického výtvarníka Jeana Michela Folona (1934 - 2005). Väčšiu časť tvorí stála expozícia diel tohto umelca, v menšej sa obmieňajú príležitostné výstavy.

11.JPG

20.JPG

21.JPG

Vchod do expozície je pôsobivý - vo vstupnej miestnosti Vám po zakúpení vstupenky spustí zamestnanec úvodnú projekciu - krátky animovaný film autora, ktorý je zakončený otvorením dverí do expozície. Dvere sú v tvare knihy a návštevník vlastne vstupuje do príbehu o umelcovi Folonovi.

03.JPG

01.JPG 23.JPG

O Folonovi sa v encyklopédii dozvieme, že to bol belgický umelec, ktorý sa venoval kresbe, ilustráciám, plagátovej tvorbe, známkovej tvorbe, sochárstvu, tapisériám,  prosto tvoril vo viacerých oblastiach výtvarného umenia. V tejto galérii sú jeho diela pôsobivo vyinštalované. Z pološera vystupujú sochy, obrazy i plagáty oživené bodovým svetlom, hudba znie z obrazoviek umiestnených na viacerých miestach. Zároveň je kulisou k neustále sa opakujúcemu dokumentu o autorovi - časť sa zaoberá jeho dielom, časť jeho osobnosťou.

02.JPG

Folon ako ilustrátor dosiahol úspech najmä kombináciou jednoduchej kresby a hravej pointy. Tematicky obľubuje motív pána v kabáte a klobúku, mora a lodí, tvárí a hlavne očí a pod.

folon2.jpg folon3.jpg

Nemožno povedať, že Folon bol iba karikaturista či humorista. Na začiatku expozície si človek možno položí otázku, že čo také je na týchto jednoduchých akvareloch? Koľkí naši ilustrátori sú lepší kresliari ako tento Folon a nemajú vlastnú galériu. No ako človek postupuje a vníma ďalšie jeho diela a rozširujúce sa obzory jeho tvorby, pochopí komplexnosť jeho génia, ktorý urobil obrovský presah od jednoduchej kresby až po sochárske diela a kinetické objekty.  Tento umelec vsadil na jednoduchosť a humor. Presadil sa nielen v Belgicku, ale v celom svete. Napríklad prostredníctvom titulných obálok farebných časopisov ho poznajú vo Francúzsku aj v N.Y., je tiež autorom animovaných spotov pre viaceré korporácie (youtube).

10.JPG 22.JPG

Na základe osobných kontaktov Ernesta Solvaya a Jeana Michela Folona dostala myšlienka galérie reálne obrysy. Založením Nadácie Folon sa zhmotnila predstava autora o umeleckej oáze v solvayovskom parku - „mieste tisícich rododendrónov". Galéria je ukážkou veľkoryso zrealizovanej pocty belgickému umelcovi. Vidno prácu profesionálov (originálna hudba, architektúra výstavného nábytku, realizácia sprievodných filmov) a tiež vidno, že realizátori ho veľmi dobre poznali. Priateľstvo, spolupráca a umenie finančne podporené mecenášom stvorilo veľmi kvalitné centrum, ktoré dnes navštevuje tisíce turistov, ale je aj pravidelnou zastávkou exkurzií belgických školákov.

Tak, ak budete mať niekedy cestu okolo, zabočte z diaľnice do La Hulpe/Terhulpen.

folon1.jpg folon4.jpg

http://www.fondationfolon.be

Diela J. M. Folona sú prevzaté z internetovej stránky autora, pretože v galérii nie je možné fotografovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?