Rozprávkové Bruggy

Autor: Simonne Jurčová | 9.10.2012 o 19:40 | (upravené 9.10.2012 o 19:55) Karma článku: 8,49 | Prečítané:  1296x

Bol to taký momentálny nápad. S kamarátkou v Bruseli sme využili jedno jej neplánované  voľné dopoludnie a vyrazili sme autom na výlet. Len tak na otočku niečo vidieť. Zvolili sme Bruggy. Deti sú zvyknuté okamžite sa prispôsobiť zmene programu a nerobilo im problém stáť o chvíľu v plnej poľnej pri aute. Bruggy sú asi hodinku po diaľnici z Bruselu, pokiaľ ide všetko hladko. Tam som si uvedomila, že aké je vlastne to Belgicko malé, všetky veľké mestá: Brusel, Gent, Bruggy, Antverpy, dokonca aj prímorské Oostende sú neďaleko seba, tuším ešte bližšie ako väčšie mestá u nás, na Slovensku. Ale možno je to preto, že tam je sieť ciest a diaľnic už dávno spoľahlivo vybudovaná.

02.JPG 03.JPG

06.JPG

11.JPG 12.JPG

Bruggy sú mesto, na ktorom je ešte aj dnes vidieť, že ľudia boli bohatí a mohli si (aj v minulosti) dovoliť postaviť veľkorysé stavby. Peniaze im plynuli z výroby súkna a obchodovaním boli spojené s rôznymi kútmi sveta. Centrum mesta s historickými domami  (a samozrejme pešou zónou) zostalo podnes zachované a starostlivo udržiavané. Nepustili sem moderné stavby a ani súčasné reklamné plochy. Jedna z hlavných ulíc je plná obchodov s módou bežných reťazcov - ako aj u nás v hocijakom nákupnom centre. V Bruggách sú ale umiestnené v štýlových budovách - niektoré priamo v historických, niektoré v mladších, ale postavených tak, aby v starobylej zástavbe nerušili.

13.JPG

17.JPG

20.JPG

Staré trhové námestie Markt je ešte aj v súčasnosti dejiskom pravidelných sobotňajších trhov. Bola by škoda tento zvyk nezachovať v takej nádhernej kulise. Dominantou je veža zvonice Belfort. Námestie Burg, o kúsok ďalej, bolo politickým a správnym strediskom mesta. Stojí tu najstaršia budova v meste - stredoveká radnica postavená v gotickom štýle.

14.JPG

15.JPG

16.JPG

26.JPG 27.JPG

Gotický Kostol Panny Márie stavali vyše 200 rokov a neskôr upravovali, preto nesie prvky viacerých umeleckých slohov, najmä však gotiky a baroka. Skvostom v jeho interiéri je socha Madony od Michelangela, údajne jediné jeho dielo, ktoré za jeho života opustilo Taliansko. Do Brugg ho vraj priviezol istý flámsky kupec.

madonax.jpg

21.JPG 24.JPG

Historické jadro Brugg je vlastne ostrovom obkoleseným vodnými kanálmi. Dnes sa po nich plavia vyhliadkové lode s turistami. Neďaleko centra je Jazero lásky - Minnewater s labuťami, kam sa chodia fotografovať najmä novomanželia. Staré fasády stredovekých domov sa odrážajú na vodnej hladine, kanály pretína množstvo mostov. Možno aj preto Bruggy volajú Benátky severu.

09.JPG

07.JPG

05.JPG

22.JPG

23.JPG

Vojsť do Brugg bolo pre nás ako vojsť do rozprávky. Fasády domov z hnedých a červených tehál a bielo lemované okná pripomínajú perníkové mestečko. Po dvoch hodinách strávených túlaním sme pochopili, že sa sem ešte raz musíme vrátiť a prejsť si to celé dôkladnejšie. Oplatilo by sa určite navštíviť napríklad múzeum umenia, kde sa nachádza niekoľko skvostov flámskej maľby. Malebné uličky a výhľady z mostov na vodné kanály, kaviarne na malých námestiach - to všetko spolu so zážitkom z historického centra sa postaralo o to, aby sme na atmosféru Brugg nikdy nezabudli.

29.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?