Vianočné trhy vo Viedni

Autor: Simonne Jurčová | 8.11.2012 o 19:40 | Karma článku: 7,87 | Prečítané:  1881x

Viedeň pripraví každoročne už od polovice novembra niekoľko vianočných trhov. Niektoré sú menšie, lokálne umiestnené v jednotlivých štvrtiach, iné sú väčšie a častejšie navštevované turistami. Najznámejší je pred viedenskou radnicou, ale pomerne známe sú aj trhy pri Belvederi, pred Karlskirche, v Schönbrunne a určite je ešte mnoho špeciálnych, ktoré domáci lepšie poznajú. Nasledujúce fotografie vznikli koncom novembra minulého roku a možno niekoho inšpirujú na víkendový výlet (najmä s deťmi) v nasledujúcich týždňoch.

01.JPG

Príjemný vlak REx jazdí každú hodinu z Bratislavy na torzo rozostavanej stanice Südbahnhof - Ostbahn. Cesta trvá hodinku. Horný Belveder vítal návštevníkov vianočnou výzdobou a trhom s originálne zdobenými stromčekmi. Každý bol iný, líšili sa farbou i typom ručne vytvorených ozdôb.

03.JPG 29.JPG

04.JPG

05.JPG

Pred Karlschirche bolo niečo pre deti, manéž s poníkmi a malá farma s domácimi zvieratami. A samozrejme ďalší vianočný trh, vôňa vareného vína, pečených gaštanov a pastva pre oči v ponuke sladkostí.

06.JPG

07.JPG

09.JPG

Tento trh nie je vianočný, ale je to naozajstná viedenská tržnica s ovocím, zeleninou, rybami, syrmi, kvetmi a čímkoľvek na čo si spomeniete - Naschmarkt. Je pomerne dlhý a prechádzajúc ním, nemožno odolať lákavým vôňam jedla. Človek tu jednoducho musí niečo ochutnať.

10.JPG

30.JPG

31.JPG

Na konci trhu býva v sobotu dosť rozsiahly blší trh s tretkami, ale aj zaujímavými starožitnosťami, nábytkom, textilom, knihami, pohľadnicami, vinylovými platňami a rôznymi zberateľskými drobnosťami.

14.JPG

12.JPG

Od Naschmarktu sa dá prejsť priečne ulicami smerom hore na Mariahilfestrasse - opäť k malému vianočnému trhu pred kostolom Panny Márie s takýmito peknými adventnými vencami.

08.JPG

32.JPG

Okolo štvrtej sa koncom novembra už celkom slušne stmieva, tak sme si práve na záver výletu nechali to najhlavnejšie - centrum a veľký vianočný trh pred radnicou. Dóm sv. Štefana mal nasvietené priečelie zvonku aj pôsobivú farebnú projekciu na gotických stenách a stĺpoch v interiéri.

15.JPG

16.JPG

Uličky v centre boli premyslene vyzdobené - každá iným typom svetelných girlánd.

19x.JPG 28x.JPG

27.JPG

Vianočný trh pred radnicou je najkrajší za tmy. Stromy v parku dostanú na niečo vyše mesiaca svoje svietiace ozdoby, jeden je srdiečkový, druhý lampášový, ďalší snehuliakový a balónový... a stále vás to baví objavovať. Radnica je večer doslova zaliata svetlom a pred ňou stojí velikánsky vianočný stromček. Vonku je trh s ozdobami, sladkosťami, občerstvením a dnu v radnici je zasa raj pre deti (aj rodičov), ktoré si chcú sami vytvoriť ozdoby, alebo si upiecť vlastný medovník. Park pred radnicou sa o niečo neskôr v decembri, keď už zima dosiahne mínusové hodnoty, zmení na ľadovú plochu pre korčuliarov.

22.JPG

24.JPG

Predvianočný trh vo Viedni som prvýkrát navštívila v roku 1989 po nežnej. Možno si pamätáte tie rady pred bankou na šilingy a kolóny na hraniciach v Bergu. Išli sme sa prejsť pred viedenskú radnicu, odtiaľ uličkami do Štefansdómu, dolu k Opere a kúsok po Mariahilfestrasse. Odvtedy som tam bola už mnohokrát a ak počasie vyjde, urobíme si výlet aj tento rok.

23.JPG

Električka D stojí presne pred hlavným vysvieteným vchodom na vianočný trh a dovezie Vás cestou späť až pred Südbahnhof - Ostbahn. Oplatí sa ísť o trochu skôr pred odchodom vlaku a ešte sa na zopár minút prejsť pred večerný Horný Belveder.

25.JPG

Fotografie: autorka a Mária Kuššová, 2011

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?