Melk a údolie Wachau

Autor: Simonne Jurčová | 17.11.2012 o 14:30 | Karma článku: 10,54 | Prečítané:  4102x

Prechádzajúc diaľnicou z Viedne do Linzu, po ľavej strane na kopci vidno rozsiahly kláštorný komplex. Vždy, keď som tadiaľ prechádzala, väčšinou do Paríža, všimla som si tieto budovy na skale - dominovali totiž celej krajine. Až neskôr som zistila, že ide o benediktínsky kláštor v Melku. Spomenula som si na Umberta Eca, ktorý si vybral práve tento kláštor za prostredie napínavého deja v románe Meno ruže. Krajina Dolného Rakúska v blízkosti Dunaja, ktorý sa kľukatí v doline medzi pahorkami je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Nedávno som mala možnosť navštíviť tento kraj - údolie Wachau, známu rakúsku vinársku oblasť. Mestečká a obce dýchajú históriou a lákajú turistov aj svojou malebnosťou, nielen dobrým vínom.

28.jpg

12.JPG

Melk - pohľad na mestečko z kláštora

11x.JPG

Opátstvo v Melku už od konca 11 storočia patrilo benediktínom, ktorí tu pôsobia dodnes. Stojí na skale nad mestom a z jej výšin sa naskytá panoramatický pohľad na mestečko Melk dolu pod kláštorom aj na údolie Dunaja na druhej strane. Honosná baroková úprava vznikla koncom 17. storočia po zničení starej stavby v období tureckých vojen. Ukončená bola až v 18. storočí.

02.JPG

Kláštornému komplexu dominuje kostol s dvoma vežami. Pred priečelím je vyhliadková terasa. V rámci interiérov je najzaujímavejším priestorom kláštorná knižnica, ktorá hrala vo filme podľa Ecovho románu dosť podstatnú úlohu.

33.JPG

V interiéri kláštora je inštalovaná výstava historických predmetov súvisiacich s dlhými dejinami kláštora - cirkevných rúch, textilu, vzácnych pohárov, kníh a pod. V jednom z traktov rozsiahleho komplexu je v súčasnosti prestížne cirkevné gymnázium. Ak navštívite toto miesto počas školského roka, nepôsobí možno tak uzavreto ako iné kláštory, pretože je plné študentov.

07.JPG 10.JPG

30.JPG

Záhrada kláštora - pôvodne barokový park sčasti prerobený na anglickú záhradu je súčasťou prehliadky kláštorného komplexu. Vidno, že sa o ňu pravidelne starajú, údajne jej revitalizácia prebieha od roku 1995. Na niektorých miestach parku dokonca počuť spev chorálov. Vychádza z korún stromov, kde sú umiestnené reproduktory - ilúzia prítomností mníchov je dokonalá. Mimochodom, mníchov možno sem - tam skutočne spozorovať pri práci v parku.

03.JPG

04.JPG

05.JPG

06.JPG

Centrom kláštornej záhrady v Melku je barokový pavilón z polovice 18. storočia vo vnútri vyzdobený freskami s exotickými rastlinnými a zvieracími motívmi (Johann Bergl). Návštevníci majú k nim blízko aj vďaka tomu, že v priestoroch je kaviareň a sediac pri dobrej káve môžu maľby detailne pozorovať. Pred pavilónom sú trávniky a jednoducho zostrihané kry, počas leta je priestor oživený palmami v črepníkoch. Ďalším lákadlom pre milovníkov rastlín je ružová záhrada.

09.JPG

V záhrade možno nájsť aj iné atrakcie, ako napríklad ázijský pavilón alebo vodnú nádrž s rastlinami. Nachádza sa tam veľa vzácnych drevín a rastlín domáceho i exotického pôvodu. Z terás sa naskytajú nádherné výhľady na údolie s Dunajom pod skalou. Ku kláštoru patria vinice a vo vinotéke - súčasti komplexu možno na záver výletu ochutnať aj kúpiť kláštorné vína.

08.JPG

32.JPG

13.JPG

Prechádzajúc údolím Wachau netreba obísť malé mestečko Dürnstein, nad ktorým na kopci stojí zrúcanina stredovekého hradu. Mestečko nemá ani 1000 obyvateľov, no turisticky je veľmi zaujímavé a často navštevované turistami.

14.JPG

17.JPG

20.JPG

Stredoveký ráz niektorých uličiek Dürnsteinu, malebnosť domčekov, s vkusom zariadené obchodíky a malé reštaurácie ponúkajúce domáce druhy jedál a vína typické pre túto oblasť prinútia  turistov zdržať sa tu dlhšie ako pôvodne plánovali.

18.JPG

26x.JPG 24x.JPG

34.jpg

25.JPG

Výlet do týchto končín musí byť nádherný najmä na jar v máji, keď vidieť, ako sa príroda práve prebudila a rozbalila to v plnej paráde v kláštornom parku v Melku. My sme tam boli na jeseň, farebné predstavenie končilo, no zážitok sme mali napriek tomu krásny. Na záver sme stihli ešte hodinku v mestečku Krems, ktoré by si určite zaslúžilo aj pol dňa na prehliadku, žiaľ, čas nám to už nedovolil.

27.JPG

Panoramatický pohľad na kláštor v Melku je použitý z internetu, ostatné fotografie sú autorské.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Obžaloba Threemu o vražde nespomína, môže to byť taktika

Obhajcovia budú komunikáciu ďalej spochybňovať.

Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner sa po vražde Kuciaka rehotal

Čo si písali Kočner a Zsuzsová v čase vrážd Kuciaka a Kušnírovej.

Autorská strana Samuela Marca

Šokujúce: TA3 nie je spravodajská televízia (píše Samo Marec)

"Poznáte ich po TA3," povedal by Matúš.


Už ste čítali?