Byť tak na chvíľu inkognito v Benátkach

Autor: Simonne Jurčová | 1.2.2013 o 16:13 | (upravené 2.2.2013 o 12:28) Karma článku: 4,38 | Prečítané:  1217x

Fašiangy - čas plesov, zábav a karnevalov. Mnoho turistických autobusov smeruje v tieto dni na juh, do Benátok. Tento rok bolo ešte 25. januára námestie San Marco zaplavené vodou, no prípravy na karneval to neohrozilo. Ten začal na druhý deň veľkolepo - práve na vode. Francúzsky súbor Ilotopia predviedol svoje predstavenie Vodné metamorfózy pri večernom osvetlení. Z brehov Grand Canale sledovali stovky návštevníkov plaviace sa  výtvarné, svetelné, akrobatické pásmo s fantastickými plavidlami a figúrkami ako zo surrealistického obrazu.

 

karneval3.jpg 28.jpg 27.jpg

foto z internetovej stránky:http://www.carnevale.venezia.it

15.JPG

Benátky, 2010

16.JPG

Každoročne sa Benátky menia  na centrum masiek, pouličného divadla a zábavy desať dní pred popolcovou stredou. Tento rok trvá karneval od 26. januára do 12. februára 2013, teda presne 18 dní.  Zrejme je to výnosný biznis, preto ho pomaly organizátori začínajú predlžovať. Popolcovou stredou - tento rok 13. februára začína 40-dňový predveľkonočný pôst a s ním aj kresťanská tradícia striedmosti v jedení i v zábave. Karneval v Benátkach som navštívila v dobe, keď ešte nebol na Slovensku takou populárnou fašiangovou destináciou. Bola som tam s priateľmi - takpovediac domácimi z neďalekého mestečka. Nemali sme honosné kostýmy, ale neodpustili sme si škrabošky a klobúky (a dlhé teplé kabáty, lebo bola príšerná zima...) Na karnevale jednoducho treba mať masku!

20.jpg 07.jpg

Benátky sú práve v tomto momente preplnené zahraničnými ale aj domácimi turistami a tiež Benátčanmi, ktorí tento raz zohrávajú takpovediac úlohu hostiteľov a zabávačov. Karneval má v Benátkach tradíciu už od stredoveku. Na niekoľko dní poskytoval ľuďom možnosť zrušiť sociálne rozdiely a skryť sa za masku, ktorá dovolí svojmu pánovi zmeniť sa na niekoho iného. Povráva sa, že Benátky počas karnevalu zažívali pod rúškou inkognito-identity aj veľa nemravností (ktoré boli cirkvou ticho tolerované), prehreškov a zločinov. Koncom 18. storočia prerušil tradíciu karnevalov príchod Napoleonových vojsk. V novej podobe existuje až od roku 1979.

12.JPG

Traduje sa niekoľko zaujímavostí v súvislosti s karnevalom v Benátkach. Donedávna bol súčasťou úvodného ceremoniálu akrobatický let anjela námestím San Marco. Symbolicky tak nadväzoval na čin akrobata, ktorý v roku 1548 zrealizoval vtedy nevídaný let pomocou lán z vrcholu zvonice až k Dóžovmu palácu - a tým sa samozrejme zapísal do dejín. V súvislosti s nosením masiek boli dokonca vydávané zákony. Jeden napríklad zakazoval mužom, aby preoblečení za ženy navštevovali mníšky v kláštoroch...

02.jpg

V benátskych obchodíkoch je bohatý výber masiek od tých lacných papierových až po najdrahšie - ručne vyrábané, kožené, maľované. Benátske masky sa rozdeľujú do viacerých skupín. Každá niečo vyjadruje - teda ak si niektorú nasadíte na tvár, berte na vedomie, že ostatným sa prostredníctvom nej predstavujete konkrétnym charakterovým typom.

24.JPG 03.jpg

Masky vychádzajú z pôvodnej Komedie dell' arte a jej postáv - charakterových typov. Maska Dottore predstavuje lekára (aj právnika), rozoznateľná je podľa dlhého nosa. Málokto vie, že predlohou bol skutočný odev lekára  pôsobiaceho v období epidémie moru. Odev zahaľoval celé telo - maska s dlhým textilným nosom chránila tvár, textilná výplň na nose bola filtrom vdychujúceho vzduchu a tmavý dlhý plášť chránil celú postavu. Palica, ktorú držal, slúžila ako pomôcka pri prehliadkach pacientov na istú bezpečnú vzdialenosť. Dottore a kupec Pantalone boli v Komedii dell' arte terčom posmeškov. Ďalšími postavami sú napríklad nežná a krásna Kolombína, smutný Pierot, dvaja sluhovia - prešibaný Harlekýn a škodoradostný Brighella, chvastavý vojak Kapitane.

31.jpg 32.jpg Pierot (zdroj: internet)

maska Bautta

dolu: maska Dottore, vpravo masky Zanni

18.JPG 30.JPG

Benátske masky sa rozdeľujú do skupín : Zanni, Bautta, Moretta, Jolly, Volté.

Masky Zanni sú škraboškového typu a predstavujú skupinu sluhov okolo kupca Pantaloneho. Ak predstavujú Harlekýna, sú pestrofarebné a dopĺňa ich typický kostým.

Masky Bautta sú celotvárové biele alebo čierne bez ústneho otvoru. V časti čeľuste však zvláštne zakončené a vystúpené. Bývajú bohato zlátené a ich kostýmovými doplnkami je trojrohý klobúk u mužov a hodvábny závoj u žien. Telo zahaľuje dlhá tmavá pelerína s kapucňou. Existuje aj maska Bautta škraboškového typu. Týmito maskami zakrývali svoju tvár v minulosti v Benátkach aj hazardní hráči, alebo významné osobnosti.

11.jpg 04.jpg

05.jpg

Čierna sametová maska Moretta najskôr symbolizovala hlúpu slúžku. Je to jednoduchá oválna čierna maska na celú tvár s očnými otvormi. Dnes býva obľúbeným doplnkom zmyselných ženských kostýmov.

Masky Jolly symbolizujú hravosť a veselosť. Bývajú celotvárové, rozosmiate a doplnené čiapkou s rolničkami a veľkým límcom. Niektoré sú ručne maľované, zlátené, ozdobené štrasom, perím či perličkami.

Masky Volté sú biele, vážne a pôsobia prísne. V kombinácii s tmavým klobúkom a dlhým čiernym plášťom môžu vyzerať až strašidelne. Kedysi sa za ňou údajne skrývali aj vrahovia...

dolu: maska Jolly

17.JPG 10a.jpg

Dnes nájdeme v uliciach Benátok ľudí v rozličných historických kostýmoch ale aj veľa nových, moderných masiek predstavujúcich napríklad deň a noc, slnko a mesiac, štyri ročné obdobia, dokonca aj postavy nie celkom identifikovateľné. Mnoho Benátčanov má doma uložený drahý kostým, ktorý si obliekajú špeciálne na túto príležitosť. Niektorí si vraj vezmú v práci aj dovolenku na to, aby sa niekoľko dní prechádzali v kostýme po svojom meste a robili tak turistom neodmysliteľnú kulisu. Počas karnevalu prebieha veľa sprievodných programov, divadelných predstavení na námestiach, bábkové divadlo, hudobné predstavenia, dokonca je vyhlásená súťaž o najkrajšiu masku. Víťaz si preberá cenu na záverečnom karnevalovom bále.

08.jpg

Naši turisti prichádzajú do Benátok väčšinou organizovaným zájazdom, prípadne autom. Ozajstným zážitkom je však viezť sa v čase karnevalu do Benátok vlakom. Taliani dokonca vypravujú špeciálne karnevalové vlaky z rôznych smerov - od Bologne, od Terstu. Ráno smerom do Benátok, neskoro večer z Benátok, zo železničnej stanice s úžasným názvom: Venezia Santa Lucia. Vlaky bývajú plné pasažierov v maskách, cesta sa nesie v duchu zábavy a karnevalovej atmosféry.

22.jpg 23a.JPG

Aj keď majú Benátky stredomorské podnebie, nie vždy vyjde na karneval pekné slnečné počasie. Občas je v uliciach poriadna zima. Keď sme tam pred niekoľkými rokmi boli, neodolali sme návšteve ostrova Lido a prechádzke po veternej pláži plnej mušlí. V uliciach ostrova nebolo až tak karnevalovo, skôr tam vládol pokoj, len sem-tam prebehla po chodníku kópia Márie Anoinetty.

13.JPG

Použité fotografie: autorka (1994), Janka Fitzelová, Dagmar Slaná (2010), internet

Video z otváracieho predstavenia Vodné metamorfózy, 2013:

http://www.youtube.com/watch?v=fPqxG5Njzkw&list=UUTZnAHXVilcmHEREwlVGMrw&index=6

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?