Niekoľko momentiek z Antverp

Autor: Simonne Jurčová | 1.5.2013 o 22:17 | Karma článku: 6,27 | Prečítané:  823x

Keď som mala trinásť, navštívila som s rodičmi Antverpy. Ako mimoriadny zážitok si pamätám zoologickú záhradu. Teraz má trinásť moja dcéra a cestou z Holandska do Bruselu sme sa zastavili na niekoľko hodín práve v Antverpách. Prechádzali sme sa námestím a historickým centrom, boli sme v katedrále, na nábreží, rozprávala som jej o Rubensovi priamo v jeho dome, navštívili sme Múzeum módy. Ale myslím si, že keď bude raz na Antverpy spomínať ona, vybaví sa jej ako prvé obrie vyhliadkové koleso pri hlavnej stanici a nezabudne mi vyčítať, že sme na ňom neboli. To bol skrátka zasa jej zážitok...

05.JPG

04.JPG

Hlavné námestie v Antverpách sa mi nezdalo až také honosné ako to bruselské, ale malo niečo navyše. Stojí tam renesančná radnica aj výstavné flámske domy, ale na rozdiel od Bruselu je na nej aj iná dominanta - katedrála. Antverpská katedrála s jednou vežou je údajne najväčšia gotická katedrála v Belgicku. Vidieť ju z okolitých uličiek, prediera sa z každého uhla medzi domami a až námestie jej dáva ten správny priestor.

01.JPG 33.JPG

02.JPG

18.JPG

03.JPG

Neďaleké nábrežie rieky Šeldy znova ponúka iný výhľad na katedrálu - z väčšieho odstupu. Odtiaľ je vlastne vidieť, aká je vysoká. Len niekoľko krokov od miesta výhľadu na nábreží stojí hrad Steen...

10.JPG

a pri jeho vstupe socha Gulivera

11.JPG

Prechádzajúc ulicami centra sa mi zdalo, že Antverpy majú viac štýlových fasád flámskej architektúry, ako ponúkajú bruselské uličky v okolí Grand place.

06.JPG

08.JPG

24.JPG

09.JPG

14.jpg

Antverpy majú viac prezývok - sú známe ako mesto diamantov, Jeruzalem západu - vďaka silnej židovskej komunite, ale volajú ho aj Rubensovo mesto. Tento slávny flámsky barokový maliar a diplomat býval v Antverpách a je tam aj pochovaný - v kostole sv. Jakuba. Jednou z turistických atrakcií je návšteva jeho domu, v modernej a nenápadnej ulici s mnohými kaviarničkami s vonkajším sedením. Spomedzi modernejších priečelí na prvý pohľad rozpoznať historický tehlový dom, no stále ešte pripomína jeden z mnohých podobných v Antverpách. Až po vstupe je jasné, že tento dom sa mal tváriť nenápadne, možno aby príliš neprovokoval. Vnútorné prostredie - centrálne nádvorie a trojkrídlový obytno - pracovný dom je vskutku neskromným palácom. Prechádzajúc interiérom si uvedomujem, že jednotlivé miestnosti vlastne nie sú prehnane veľké a ešte aj po toľkých rokoch vidieť, že svojim obyvateľom poskytovali útulný priestor na bývanie. Palácová pompéznosť vyniká najmä na honosných dvorových priečeliach a reprezentačných priestoroch umelca. Oázu kľudu vytvára aj záhrada, ktorá musí byť krásna najmä v letných mesiacoch, keď sú rozkvitnuté kvety.

32.JPG

16.JPG

36.JPG 35.jpg

Dávnejšie sme s dcérou pozerali istý dokument, kde sme sa dozvedeli, že v Antverpách sídli známa umelecká akadémia so zameraním na módne návrhárstvo a v meste je aj múzeum módy. Keďže to vôbec nebolo ďaleko od námestia v centre, zašli sme tam. Až na mieste sme pochopili, že v tejto niekoľkoposchodovej budove sídli vlastne múzeum aj akadémia zároveň. V múzeu nie je stála expozícia, ale bývajú tam krátkodobé výstavy, asi najmä s ohľadom na materiál, ktorý nemôže byť dlho vystavovaný na svetle. Videli sme výstavu zameranú na látky z obdobia 50. a 60. rokov, ktoré navrhovali a aj z nich šili návrhári ako Dior, Yves Saint Laurent, Givenchy a Balenciaga a pochádzajú z tzv. Abrahamovho textilného archívu v Zürichu. Na prízemí bola výstava bakalárskych prác študentov akadémie. Musí to byť super pocit študovať práve v takejto budove - toto miesto má svoj vlastný Génius loci...

27.jpg 25.jpg

12.jpg

31.jpg

13.jpg

Z Antverp sme podvečer odchádzali vlakom do Bruselu, tak sme sa museli dostať k hlavnej stanici. Antverpská železničná stanica je prekrásna historická budova. Keď som do nej vstúpila, povedala som si, že presne takto muselo vyzerať parížske Orsay (dnes múzeum), keď ešte bolo stanicou.

19.JPG

20.jpg

Hneď vedľa budovy stanice sa nachádza vstup do zoo - jednej z najstarších na svete (polovica 19. stor.)

21.jpg

Na námestí vedľa stanice a zoo sa točilo to obrie kolo. Moja dcéra sa ma nezabudla spýtať, či nemáme toľko času, že by sme naň šli. Keď som si predstavila, že zastane s našou kabínkou v najvyššom bode, zatiaľ čo nám odíde vlak, povedala som, že nemáme... s vedomím, že práve toto mi bude v budúcnosti pripomínané. Takže na kolese ani v zoologickej sme neboli, aj keď sme do nej na chvíľku nakukli. Má prekrásny vstup s mozaikami a spomenula som si aj na to, že v nej boli pekné staré pavilóny... hm, žeby predsa len nabudúce?

22.jpg

30.jpg

Návštevu Antverp sme skončili v ten deň na nástupišti č. 23 na mínus treťom podlaží stanice odkiaľ bolo vidno celú strešnú konštrukciu budovy a aj vnútorné priečelie s veľkými hodinami.

23.jpg

Dve malé fotografie z múzea módy sú použité z internetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?