reklama

Carnuntum - výlet do antiky

Míňala som ho niekoľkokrát ročne cestou do Viedne a hovorila som si, že sa sem musím niekedy pozrieť. Konečne včera som sa tam s priateľmi dostala. Nebol to obyčajný výlet, mala som pocit, že nás stroj času presunul o 1700 rokov do minulosti. Jar bola stále tá istá, aj vtáky spievali, slnko hrialo, obloha ako z reklamy, stromy kvitli. My sme sa ale prechádzali po antickej ceste  a ako na exkurzii vo filmových ateliéroch Hollywoodu sme vošli do domu rímskeho obchodníka s látkami, o chvíľu sme prešli vilou miestneho bohatého patricija, zvedavo sme vošli do všetkých miestností v mestských kúpeľoch, nakukli sme do dvorov a dvorčekov, záhrad s fontánami. Deti zobli hrozno z misy na prestretom stole v jedálni, sadli si do kresiel v izbe, skúsili, či je teplá voda v bazéne... Nik ich nevyháňal ani nenapomínal. Žeby nebol nikto doma?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Archeologický park Carnuntum má niekoľko častí, ja som vždy z cesty videla iba amfiteáter za Hainburgom. Dnes sú dve pamiatky stále voľne prístupné a ostatné sú súčasťou archeologického parku dostupné len s kombinovanou vstupenkou do všetkých expozícií (10 a 5 eur). Najskôr sme sa zastavili v spomínanom amfiteátri pri mestečku Bad Deutsch - Altenburg. Okrem predaja vstupeniek je tam aj jedna sála s expozíciou bez dozorcu - zostavená len z replík, čo vôbec neuberá na jej atraktívnosti a účele - predstaviť nálezy a funkciu amfiteátra. Prekvapili ma trojrozmerné papierové modely reliéfov popri klasických sadrových odliatkoch. Fotografická mozaiková podlaha zastúpila originál a bola navyše funkčná. Centrom bola dioráma a verne zachytené figuríny gladiátorov v boji s replikami zbraní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Amfiteáter je pripravený na divákov i dnes, poschodová kovová konštrukcia hľadiska čaká na príležitostné predstavenie, biele stany v pozadí zasa na hercov - gladiátorov.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Múzeum Carnuntum pod holým nebom je na konci mestečka Petronell - Carnuntum. Moderne označená budova ponúka expozíciu zameranú na predstavenie života v skutočnom rímskom meste. Deti z nášho výletu povedali, že toto je úplne iné, ako múzeum u nás. Krátky a efektný film im predstavil skutočný život v antickom Carnunte - stavanie domu, dláždenie podlahy drobnými kamienkami mozaiky, maľovanie vzorov na stenu, miešanie prírodných farieb, prípravu jedla v domácnosti, šitie odevu z látky, ale aj vojenský život - zbrane, legionárov, tábor a boj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Na tabletoch a formou vlastného výberu sme si mohli vypočuť v slovenčine príbeh rímskeho remeselníka a patricija.

Obrázok blogu

Veľkoplošný model Carnunta zobrazil veľkosť tohto rímskeho mesta v 4. storočí.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vstupom na skutočnú rímsku ulicu sme sa preniesli do minulosti. Na základe zachovaných základov rímskych stavieb oživili v tomto archeologickom parku niekoľko domov a stále ďalej pracujú. Objavili pozostatky hrnčiarskych pecí, tak ich znovu postavili a doložili súčasnými replikami výrobkov. V dome kupca Lucia sme našli na policiach látky a veľký stôl na meranie a strihanie. Ale aj všetko ostatné, čo v dome bolo preto, aby tam pohodlne žila celá rodina. Kuchyňa s pecou a košmi zeleniny (fakt ozajstnej, žiadne repliky), jedáleň nábytkom, spálňa s drevenou rímskou pohovkou, izby a chodby, dvor, záhrada...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Vila Urbana je skutočný mestský palác s reprezentačnými priestormi. Zrekonštruovaných je 600 m2 obytnej plochy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Deti mali super zážitok z rímskych kúpeľov. Zahrali sa na predavačov s jedlom v otvorených bufetových obchodoch, ale v skutočnosti museli ochutnať aspoň hrozno, aby sa presvedčili, že všetko, čo tam ponúkajú je pravé. Chvíľku boli šokovaní termálnym kúpeľom - najskôr z toho, že v miestnosti bolo fakt veľmi teplo oproti iným priestorom (ukážka podlahového kúrenia v praxi), potom bazénom naplneným teplou vodou. V inom kúpeli bol zasa bazén so studenou vodou, v prezliekárni drevené lavičky s uterákmi a v odpočivárni postele a drevené paravány...všetko tak, akoby práve niekto odtiaľ odišiel. Keď sme sa cez bazénové miestnosti vracali späť na dvor, deti sa samozrejme tou vodou vzájomne ostriekali...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Tieto kúpele postavili presne na mieste, kde sa pôvodne nachádzali a použili na to staré technológie - ako podlahové vykurovanie, tak zásobovanie vodou.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Neviem kedy toto všetko naši susedia stihli vybudovať, nenašla som odkedy je Archeologický park v Petronell- Carnuntum otvorený a prístupný ako múzeum, ale dlho to nebude, niektoré z rekonštrukcií rímskych víl boli dokončené v rokoch 2007 a 2008. Mysleli aj na deti ihriskom na návrší a lavičkami - ležadlami pre unavených rodičov. Samozrejmosťou je reštaurácia. Všetky novodobé objekty sú moderné budovy z kombinácie skla a kovovej konštrukcie. Vo výstavbe sme videli dva ďalšie rímske domy.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Amfiteáter Petronell je voľne prístupný pešou prechádzkou od parkoviska asi 10 minút, alebo topoľovou alejou z hlavnej cesty mestečka.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Brána Vandalov - Heidentor je tiež voľne prístupná pamiatka autom po ceste z parkoviska vedúcou popod hlavnú cestu a železnicu do Viedne. Pozostatky víťazného oblúka vyčnievali zo žltého repkového poľa. Model brány - oblúka je dosť jasným dôkazom, odkiaľ si vzali Napoleonovi obdivovatelia príklad na stavbu Víťazného oblúka v Paríži.

Obrázok blogu

Neďaleko oblúka sa krútili lopatky desiatok moderných veterných elektrární.

Obrázok blogu

Všetky pamiatky sme nestihli vidieť, Múzeum Carnuntinum v Bad Deutsch - Altenburgu a Kulturfabrik Hainburg nám zostali nabudúce. Organizátori s tým rátajú, naše vstupenky do týchto nenavštívených expozícií platia do konca sezóny 17. novembra 2013.

Simonne Jurčová

Simonne Jurčová

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  12x

cestovateľka- amatérka, asi tak trochu aj v čase Zoznam autorových rubrík:  Niečo z umeniaSpomienkyVýletyLen takHistóriaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu