Na návšteve u Peggy Guggenheimovej

Autor: Simonne Jurčová | 30.7.2013 o 23:14 | Karma článku: 6,87 | Prečítané:  836x

Benátky žijú tento rok znovu festivalom výtvarného umenia Bienale. Tak trochu mimo tradičnú turistickú trasu Dóžov palác - San Marco - Rialto stojí múzeum s výnimočnou súkromnou kolekciou moderného výtvarného umenia. Osobná zbierka zberateľky Peggy Guggenheimovej je umiestnená v jednom z palácov na brehu Canale Grande, za mostom Ponte dell´Accademia.

27.JPG

Peggy Guggenheimová sa narodila do bohatej americkej rodiny. Jej dedo Meyer Guggenheim odišiel v polovici 19. storočia za svojím americkým snom a stal sa jedným z najbohatších mužov Ameriky. Peggyin strýko Solomon Guggenheim bol americký podnikateľ a filantrop, známy zberateľ umenia.

Literatúra označuje Peggy za jednu z najzaujímavejších žien 20. storočia.

25.jpg

Mladá, temperamentná a nesmierne bohatá odišla do Paríža, do mesta plného života a umelcov. S priateľmi precestovala Európu, osobne sa poznala s mnohými literátmi, maliarmi a sochármi, napr. s Pablom Picassom, Joanom Miróom, Henry Moorom, Alexandrom Calderom a ďalšími. Marcel Duchamp bol jej učiteľom a umeleckým poradcom, jedným z jej manželov bol Max Ernst. Svoju zbierku budovala cieľavedomo a pred blížiacou sa II. svetovou vojnou zámerne skupovala umelecké predmety s úmyslom ich zachrániť. Svoju zbierku odviezla loďou do Ameriky. Hneď po vojne však prišla znovu do Európy a svoj nový domov našla v Benátkach. Na brehu Canale Grande kúpila nedokončený palác (Palazzo Venier dei Leoni) a v roku 1951 tam otvorila galériu.

16.jpg

17.jpg

Benátkami sa dá nekonečne dlho prechádzať a stále sa môžete ocitnúť na miestach, kde ste ešte neboli. Od námestia San Marco vedie k mostu Accademia ulica lemovaná luxusnými obchodmi svetových značiek. Na drevenom moste je nádherný výhľad smerom k bazilike Santa Maria della Salute. Uličkami a mostami je to už celkom blízko ku vchodu do múzea.

03.jpg

05.jpg

02.jpg

Zbierka múzea ponúka kolekciu diel najznámejších autorov kubizmu, futurizmu, surrealizmu, a abstrakcie - Picassa, Braqua, Duchampa, Légera, Brancusiho, Mondriana, Kandinskeho, Miróa, Giacomettiho, Kleea, Ernsta, Magritta, Dalího, Pollocka a mnohých ďalších. Je doslova učebnicou moderného umenia.

22.jpg

20.jpg

21.jpg

24.jpg

Záhrada paláca je na benátske stiesnené pomery skutočne priestranná. Sú v nej nainštalované diela známych moderných sochárov, mnohých osobných Peggyiných priateľov. V tieni stromov na tehlovom múre sú osadené dve tabule. Menšia patrí známej majiteľke paláca a veľká nesie mená jej mačiek, ktoré sú tam pochované.

26.JPG

23.jpg 07.jpg

06.jpg

08.jpg

13.jpg

V priestoroch múzea sa konajú aj výstavy. Múzeum v súčasnosti ponúka nielen diela zo zbierky Peggy Guggenheimovej, ale  aj kolekciu talianskej modernej maľby od zberateľa Gianni Mattoli a menšiu The Schulhof Collection (2012). Vystavené je aj etnické umenie Afriky, Ameriky a Oceánie.

09.jpg

14.jpg

15.jpg

Peggy  bola v Benátkach známa napríklad aj tým, že bola jednou z posledných súkromných majiteliek gondoly. Po smrti Peggy v roku 1979 sa jej múzeum v Benátkach stalo súčasťou siete múzeí Nadácie Solomona Guggenheima.

Pre milovníkov umenia sa oplatí toto múzeum v Benátkach navštíviť.

11.jpg

Zdroj:

http://www.guggenheim-venice.it/default.html

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?