Tri „päťdesiatky“ v Paríži

Autor: Simonne Jurčová | 8.9.2013 o 12:24 | Karma článku: 15,15 | Prečítané:  6934x

Poznáme sa už od základnej školy. Na gympel sme chodili do jednej triedy a trápili sme sa s francúzštinou. Naše priateľstvo pretrvalo roky. Navštevujeme sa stále. Už si ani nepamätám, kedy som vyslovila vetu: „Keď budeme mať päťdesiat, pôjdeme spolu do Paríža!" No a tento rok sme tú cestu začali úplne samozrejme pripravovať. Pôvodne to síce mala byť dámska jazda, ale povedali sme si, že jeden chlap nezaškodí a vzali sme so sebou priateľkinho manžela - nášho kamaráta ako bodyguarda a fotografa. Takž sme vlastne boli v skutočnosti štyria. Aj mušketieri boli štyria a v názve sa spomínajú len traja... Podstatné je, že posledný prázdninový týždeň tohto roku sme strávili spolu. Fakt v Paríži!

02.JPG

Paríž poznám. Nehovorím, že dobre a celý, ale bola som tu už viackrát a orientujem sa celkom dobre. Pravidelne čítam dva blogy: Paříž pro pokročilé a Milujem Paríž, kde zaručene nájdem veľmi dobré a aktuálne tipy od  blogeriek, ktoré sú zžité s týmto mestom oveľa viac. Tiež som sa istý čas dobre bavila s knihou Stephena Clarka - Tak pravil hlemýžď, kde trefne popisuje Francúzov a ich (zlo?)zvyky. Takže som sa stala akosi prirodzene sprievodkyňou, ktorá pripravila program. Napriek tomu, že sme chodili aj po turistických atrakciách, podarilo sa mi vidieť miesta, kde som ešte nebola. A tiež sa hovorí, že aj keď navštívite jedno miesto v Paríži po istom čase znovu, vždy máte nový zážitok, vždy nájdete čosi iné.

03.jpg

Bývali sme v apartmánovom hoteli tesne za bulvárom Périphérique na začiatku predmestia Charenton le Pont. Izba mala aj malý kuchynský kút s chladničkou a dvojplatničkou a bola veľmi prakticky zariadená. Do centra sme to mali zo stanice metra Liberté s jedným prestupom asi polhodinku. Prehliadku Paríža sme začali priamo z jeho srdca - zo Seiny. Celodenný lístok na batobus nám umožnil plavbu viackrát zopakovať. Dopoludnia sme prešli od Notre Dame po rieke okruh a večer sme sa odviezli z Latinskej štvrte pod Eiffelovku. Kým sme sa tam doplavili, už sa zotmelo, veža bola rozsvietená a celá sa trblietala.

04.JPG

05.JPG

Paríž zo Seiny

06.JPG

07.JPG

08.JPG

Prezreli sme si Paríž po štvrtiach. Niekoľkokrát sme sa túlali Latinskou štvrťou, obišli sme Cluny - dnes múzeum stredoveku, prešli sme okolo Sorbonny hore k Panthéonu. Mali sme neskutočne príjemný oddych na zelených stoličkách v Luxemburskej záhrade pozorujúc relaxujúcich Parížanov. Prešli sme sa slávnymi bulvármi Saint Germain a Saint Michel, nakukli sme do kostolov Saint Sulpice a Saint Germain des Prés aj do slávnych kaviarní Flora a Les Deux Magots, vypočuli sme si desiatky pouličných koncertíkov...

09.JPG

Relax v záhrade pri Múzeu Cluny

10.jpg

Kaviareň za Panthéonom

12.JPG

Panthéon z Luxemburskej záhrady

11.JPG

13.JPG

Medicejská fontána

17.jpg

18.jpg

Flašinetista pre Luxemburskou záhradou

Zadkinova socha Prométea v štvrti Saint Germain a kaviareň Flora

15.JPG 46.jpg

Štvrť Marais bola aj pre mňa novinkou, už dávno som sa chcela pozrieť dom Victora Huga na rohu Place de Vosges. Túlať sa uličkami s malými galériami a štýlovými kaviarňami. Vidieť miesto, kde stála obávaná Bastila a kde je okrem stĺpa dnes moderná budova Opery Bastille.

19.JPG

Montmartre musí navštíviť každý, kto je v Paríži po prvý raz. S päťdňovým lístkom Paris Visite sme mali zdarma aj lanovku. Konečne som sa raz aj ja vyviezla a nemusela vyšliapať tie schody z Anvers až pod kostol Sacré Coeur (aj keď pohľad je to nádherný). Vedľa sme si našli malý parčík so sochou rytiera de la Barre, podľa ktorého sa volá jedna z kľukatých uličiek Montmartru. Miesto ako stvorené na oddych s malým podvečerným piknikom - víno a syr. Dolu po ulici Lépic okolo domov, kde bývali v minulosti slávni maliari sa nám išlo ľahko až po kúzelné námestie Abbesses a na rušnú Pigalle.

24.jpg

23.jpg

Uličkami Montmartru k veternému mlynu Galette

31.JPG

21.JPG

22.JPG

Konečne som bola na moste Mirabeau! A nielen to. Sedeli sme v kaviarni Apolinaire na križovatke priamo pred mostom. To sme mali namierené k parku André Citroën, odkiaľ je možné letieť balónom. No letieť... Je to meteorologický balón a je priviazaný. Vyletí iba do výšky 150 m, čo je asi výška druhého poschodia Eiffelovej veže. Ale je to super zážitok, ktorý sme splnili našej kamarátke, ktorá túžila letieť balónom a ani sa jej nesnívalo, že to bude práve v Paríži. A viem o tom tiež iba vďaka jednému zo spomínaných blogov o Paríži.

35.jpg

40.jpg

Café Apollinaire na kruhovom objazde pred mostom Mirabeau...dejiny literatúry

27.jpg

39.jpg

Samozrejme sme prešli centrom Paríža. V kostole Madeleine bol práve popoludňajší organový koncert. Pred Operou hral náhodným okoloidúcim mladý klavirista. V jednom z prvých parížskych obchodných domoch s nádhernou galériou Galeries Lafayette sme vyšli až na 8. poschodie na vyhliadku na streche (o tomto viem ešte od svojho otca). Potom sme sa prešli ešte niekoľkými známymi pasážami medzi veľkými bulvármi a uličkami sme sa dostali až k námestiu Palais royale.

37.jpg

38.jpg

42.JPG

41.JPG

43.JPG

44.JPG

45.JPG

Stáli sme pod Víťazným oblúkom, na Champs Elysées sme si pozreli najnovšie modely áut v salónoch, stáli sme na zlatej platničke s menom Miloša Formana pred reštauráciou u Fouqueta a u Clémenta sme si dali červené víno. Doteraz nikdy som neprešla v Paríži toľko kaviarní, netúlala som sa toľko uličkami Montparnassu, či Latinskej štvrte. Som očarená parížskymi záhradami a parkami, ich nádhernými kvetinovými záhonmi (a nepochopím, ako im to v tom pekelne horúcom lete nevyschlo, keď mne slnko na balkóne spálilo polovicu kvetov napriek pravidelnému polievaniu...)

25.jpg

16.JPG

V cípe ostrova Cité

28.JPG

30.JPG

29.JPG

Paríž má pre mňa nevysvetliteľnú atmosféru. Možno keby som tam žila, vnímala by som to celkom inak. Darmo, som tu vždy iba turista nachádzajúci romantiku aj v úplne bežných veciach. Na ten západ slnka nad Seinou posledný večer, keď sme s asi stovkou rôznych ľudí spievali pred Notre Dame s aglickým gitaristom pesničky Beatles, dlho nezabudnem.

33.JPG

Vďaka nášmu mužskému sprievodcovi - fotografovi máme z cesty profesionálne fotografie.

Fotografie k článku: autorka a Pavel Pecha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?