Hľadanie tajomstiev v Chartres

Autor: Simonne Jurčová | 14.9.2013 o 17:05 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2006x

Katedrálu v Chartres si pamätám z tejto pohľadnice - cesta a v diaľke kostol s dvomi vežami, o ktorom sa dá tušiť, že bude obrovský, keď budete pred ním stáť. V mojom takpovediac templárskom období som sa dostala k literatúre viažúcej sa ku gotickým katedrálam, konkrétne k Fulcanelliho Tajomstvu katedrál a najmä ku knižke Louisa Charpentiera Mystérium katedrály v Chartres. To ma začala táto tematika už skutočne zaujímať. Túžila som stáť pred portálom práve tejto katedrály a prechádzať okolo jej obrovských pilierov. Tak som v rámci augustového výletu do Paríža s priateľmi naplánovala aj jeden deň v Chartres.

V dnešnej dobe internetových rezervácií bola pokladníčka na montparnasskej železničnej stanici dosť prekvapená, že si kupujeme cestovné lístky na vlak len niekoľko minút pred jeho odchodom. My sme si aspoň dopredu zistili, že vlaky odchádzajú každú hodinku, cesta trvá asi 70 minút a spiatočný lístok pre jedného dospelého stojí 30 eur aj nejaké drobné. Podobný plán ako my mali v našom kupé ešte štyria Japonci a párik Američanov (okrem domácich samozrejme). Ak sme už našli správny vlak, nedalo sa zablúdiť. Tento mal v Chartres konečnú.

74.jpg

26.jpg

Chartres leží asi 80 km juhozápadne od Paríža v regióne Centre, v kraji nazývanom v minulosti Beauce. Preteká ním rieka Eure a mesto má asi 40 000 obyvateľov. Je to známe pútnické miesto a okrem katedrály sem chodia turisti obdivovať čiastočne zachované stredoveké uličky, ktoré postupne prechádzajú do centra plného obchodíkov a kaviarní.

43.JPG

56.jpg

57.jpg

23.jpg

24.jpg

42.jpg

Staré mäsiarstvo

45.JPG

22.jpg

72.JPG

73.JPG

75.jpg

Stredoveké Chartres je od železničnej stanice vzdialené ani nie 10 minút pešej chôdze. Približujúc sa k impozantnej gotickej stavbe vnímam, ako každým metrom rastie do obrovských rozmerov. Až keď vstúpim dnu, uvedomím si, akú pokoru museli cítiť stredovekí kresťania v takejto stavbe.

01.jpg

02.jpg

03.jpg

06.jpg

O katedrále v Chartres sa hovorí, že je jednou z najväčších gotických katedrál vo Francúzsku, bola vybudovaná hneď po parížskej (v literatúre sa niekedy uvádza Notre Dame v Paríži ako prvá gotická katedrála, druhá je Chartres a tretia v Remeši). Avšak za prvú skutočne gotickú stavbu sa považuje bazilika v Saint Denis, kde dal opát Suger postaviť prvú klenbu s lomeným oblúkom. Zo všetkých kamenných biblií, za ktoré možno veľké chrámy bezpochyby považovať, sú architektúra, vitráže a sochárske diela v Chráme Panny Márie v Chartres skutočnými majstrovskými dielami.

36.JPG

Louis Charpentier (1905 - 1979) bol francúzsky novinár, cestovateľ a spisovateľ, zaujímali ho záhady tohto sveta, zaoberal sa štúdiom teórií o pôvode človeka, prehistorickými kultúrami a napokon i zaujímavosťami francúzskych dejín. Napísal knihu o obroch a tajomstve pôvodu, Baskické mystérium, Templárske tajomstvo a Tajomstvo Jakuba z Compostely. V roku 1966 vydal knižku, ktorá vyšla viackrát i v českom preklade - Mystérium katedrály v Chartres. V stručnosti možno povedať, že autor v nej rozvíja a dokazuje svoju hypotézu, že nič v tejto katedrále nie je náhoda - od miesta, na ktorom stojí, cez jej orientáciu až po rozmery stavby, pomery strán a výzdobu. Na dôkazy mu nechýbajú ani zložité matematické výpočty.

37.JPG

Charpentier dostane čitateľa bažiaceho po tajomne už v úvode: „Každý rok v deň letného slnovratu 21. júna napoludnie prenikne slnečný lúč cez jediné biele miesto v pestrofarebnej vitráži Saint Apolinaire a osvieti na podlahe osamelý biely, našikmo osadený kameň na inak pravouhlo poskladanej dlažbe v rámci transeptu. Sprievodcovia po katedrále radi označujú túto kuriozitu ako žart kamenára... Skutočne ide o rozmar, ak na určenie presnej polohy na oboch miestach bolo treba minimálne astronóma a geometra?"

Autor rozoberá aj celkom prozaické úvahy v súvislosti s gotickým staviteľstvom, napríklad hovorí o tom, že v dobe stavby v Chartres sa vo Francúzsku budovalo ďalších vyše 20 gotických katedrál! Kde sa vzalo zrazu toľko učených architektov, kamenárov, remeselníkov a umelcov? A kto to všetko financoval? Chudobní pútnici ? Zaujímavé otázky...

04.jpg

Katedrála je postavená na pahorku, ktorý bol posvätným miestom už v dobe Keltov. Kresťania sem chodili oddávna na púte, modliť sa k tzv. čiernej Panne, drevenej soche - dnes by sme povedali Madony, ktorá bola taká stará, že vekom stmavla. Vykopali ju spod zeme v 3. storočí, no údajne vznikla dávno pred narodením Ježiša podľa starej legendy a niesla nápis: Panna, ktorá porodí. V dobe francúzskej revolúcie boli mnohé pamiatky poškodené či zničené, a tak dnes túto madonu v krypte pripomína kópia. V jednej z kaplniek je umiestnená iná - tzv. Madona na pilieri, ktorá je ale omnoho mladšia, baroková. V chráme opatrujú tiež vzácnu relikviu - kúsok z rúcha Panny Márie, ktorú daroval kostolu v 9. storočí francúzsky kráľ Karol zvaný Lysý.

32.JPG

33.JPG

34.JPG

Prechádzajúc sa po katedrále sme aj my našli niekoľko zaujímavostí. V sochárskej výzdobe steny okolo chóru je sled reliéfov zo života Ježiša Krista. A ajhľa, jeden spodobuje Kristovu obriezku...Všetci vieme, že bol Žid, ale tento výjav sa akosi často v kostoloch nepripomína...

09.jpg

07.jpg

08.JPG

V koľkých katolíckych kostoloch ste sa stretli s astrologickými znameniami? V Chartres je to hneď na dvoch miestach - na tomto zvieratníku a na vitrážach jedného z okien.

31.jpg

Znamenie panny z vitráže ako pohľadnica

76.jpg

Obrovský labyrint na kamennej podlahe je nielen znamenitým dôkazom o vedomostiach staviteľov katedrály. Ak na ňom nie sú práve rozostavané stoličky, možno po ňom prechádzať. Symbolizuje cestu, ktorá vedie človeka zo zeme k Bohu. Podobný labyrint ale hranatého tvaru má aj katedrála v Amiens.

10.JPG

11.jpg

12.jpg

Farebné vitráže sú obrazovou učebnicou kresťanstva. Mnohé sú dielom majstrov vitrážistov ktorí vyrábali okná aj v Saint Denis a Notre Dame v Paríži. Každé je zamerané na inú tému. Okrem centrálnych zo života Ježiša Krista a Panny Márie je tam napríklad okno venované Márii Magdaléne. Na inom mieste sú zasa vitráže s vyobrazením stredovekých remeselníkov.

28.JPG

29.JPG

30.JPG

Katedrálu sme obišli dookola. Postavená je na vyvýšenom mieste tak, že ju vidieť aj z veľkej diaľky. Na terasovitom trávniku za  kostolom je vysadená tráva v podobe labyrintu. Park s alejou zostrihnutých stromov poskytuje úžasnú hru svetla a tieňa. Popri múroch sa dá schodiskami dostať až dolu k rieke a do stredovekých uličiek mesta.

13.jpg

15.JPG

16.JPG

38.JPG

39.JPG

40.JPG

44.jpg

Prechádzka mestom poskytuje nekonečné varianty romantických výhľadov. V uzučkých uličkách narazíte na hrazdené domy. Aj turistická informačná kancelária sídli v jednom z nich. Každému tam dajú plánik s vyznačenou odporúčanou historickou trasou, aby nezablúdil. Zo starých kamenných mostov je výhľad na rieku i na katedrálu na kopci. Okrem nej je v Chartres blízko seba ešte niekoľko ďalších kostolov.

55.jpg

21.jpg

Ktoré okno na fasáde je skutočné?

17.jpg

18.jpg

19.jpg

48.JPG

47.JPG

52.JPG

77.jpg

Pri ďalšom gotickom kostole Saint Pierre

51.JPG

50.JPG

Ľutujem, že sme neboli v meste po zotmení. Večer je katedrála nasvietená farebnými lúčmi, ktoré zo sôch na priečelí urobia nádherné farebné divadlo. A nielen katedrála! Nasvietené sú i fasády starých domov, kamenné mosty. Videli sme to, žiaľ, iba na fotografiách.

http://www.chartresenlumieres.com/fr/

70.jpg

Štýlové obchodíky so suvenírami majú celkom originálnu ponuku. Na pohľadniciach sme si všimli zvláštne domy, vykladané keramickými úlomkami, ktoré mi tak trochu pripomenuli architekta Gaudího a jeho objekty v barcelonskom parku Güell. Dozvedeli sme sa, že miesto nazvané La Picassiette sa nachádza neďaleko centra. Mestským autobusom (č.4) sme sa doviezli na predmestie s bežnou zástavbou rodinných domov. Dom La Picassiette je pozdĺžna úzka a nízka stavba - sled miestností a dvorčekov vzadu so záhradou. Jeho majiteľ Raymond Isidore tu býval s manželkou a dvoma synmi a niekoľko rokov ho zdobil mozaikou z úlomkov dlažby, keramiky, skla a rozbitého riadu. Dielo označené ako naivné umenie tvoril tento jednoduchý človek v rokoch 1938 - 1964. Časom sa stal atrakciou a dnes je súkromným múzeom takmer rodinného typu.

58.JPG

59.jpg

60.jpg

71.JPG

66.JPG

61.jpg

62.jpg

64.jpg

65.jpg

 

67.JPG

68.jpg

Výlet do Chartres mi dodal inšpiráciu na ďalšie podobné. V budúcnosti, keď budem v Paríži uvažujem, že obetujem jeden deň v prospech Amiens (ten labyrint ma láka...). Aj keď v Beauvais je vraj katedrála bez veží, zato údajne s najvyššou klenbou... videla som ju z okna letiskového autobusu.

53.jpg

fotografie: autorka a Pavel Pecha

Zdroje:

Charpentier, Louis: Mystérium katedrály v Chartres. Praha 1995

Chartres. Sprievodca po meste a katedrále. Nedatované knižné vydanie. Edícia Valoire Blois.

Wikipédia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?