Parížskymi záhradami

Autor: Simonne Jurčová | 29.9.2013 o 22:27 | Karma článku: 8,48 | Prečítané:  1023x

Niekedy človek nemá príliš veľa času, aby na krátkom výlete v tejto metropole stihol spoznať nejakú známu záhradu či park. Pritom vidieť, že Parížania svoje parky milujú a trávia tam veľa voľného času. Akonáhle sa trošku oteplí, typické zelené stoličky a kreslá sa zaplnia ľuďmi a na veľkých plochách trávnikov sa objavia diskutujúce skupinky. V rámci augustového výletu s priateľmi sme si našli čas aj na niekoľko parkov, parčíkov a záhrad. A veľmi radi sme sa pridali k parížskemu spôsobu oddychovania. Len tak sedieť. Pozorovať, ako plynú oblaky na oblohe. Užívať si lúče slnka a sledovať, ako menia farby všetkého navôkol. Privoniavať ku kvetinám a kochať sa tou nádherou. Uvedomovať si okamihy života!

L04.jpg

Na prechádzkach po známych štvrtiach Paríža sme sa zastavili skoro v každom parku, ktorý sa nám priplietol do cesty. Nakoniec som ich napočítala štrnásť. Všade bolo vidieť poctivú prácu záhradníkov. Ale aj kvetinová výsadba na niektorých menších plochách či obyčajných kruhových objazdoch bola veľmi vkusná. Neviem, ako to majú v tomto meste zorganizované, ale výsledok bol hodný obdivu.

e01x.JPG

hore: Fontána na Champ de Mars pri Eiffelovke

rv01.jpg

V Latinskej štvrti sme sa zvykli najesť a objavili sme tam neveľký parčík na Square René Viviani. Ružové kríky sa ťahali po štyroch oblúkových pergolách pri schodiskách do centra parčíka s bronzovou plastikou a fontánou. Sediac na lavičke oproti Seine sme videli bočnú fasádu Notre Dame na protiľahlom brehu.

rv03.jpg

rv04.jpg

cl-02.jpg

Vedela som, že bývalé opátstvo v Cluny je v súčasnosti múzeum stredoveku a túžila som nakuknúť aspoň do jeho záhrady. Je voľne prístupná viacerými vstupmi z bulvárov St. Germain, St. Michel a z Rue de Cluny. Bylinková záhrada s drevenými lávkami a lavicami je upravená na spôsob stredovekých záhrad. V auguste už bolo všetko rozrastené, rozmarín a levanduľa sa predbiehali svojou vôňou.

cl-03.jpg

cl-04.JPG

cl-01.jpg

Za budovou múzea Cluny a priamo pred Sorbonnou je maličký park, na námestí Paul Painlevé. Je v ňom niekoľko sôch, okrem iných aj bronzový odliatok rímskej sochy vlčice s Romulom a Rémom, ktorú dostal Paríž od Ríma na znak priateľstva v roku 1962. V tomto parku zvyknú sedávať študenti Sorbonny. Keďže boli ešte prázdniny, sedeli sme tam my...

cl-05.JPG

cl-06.jpg

dolu: Jardin du Luxembourg

L03.jpg

L05.jpg

Hoci som bola v Paríži viackrát, Luxemburskú záhradu som dosiaľ nevidela. Poznala som ju akurát z rozprávania starej mamy, ktorá tam chodievala kočíkovať môjho otca. Tento rok som do nej vošla hneď dvakrát. Raz popoludní - v sobotu, vchodom od Panthéonu a raz podvečer z celkom opačnej strany, od Rue Vanvin. Neviem kto je zodpovedný za výber kvetov a ladenie farieb v záhrade, ale tento rok sa mu to neskutočne podarilo. Dlhokánske záhony kvetov lemujú veľké trávnaté plochy. Kvety ladené od ružovej až po fialovú farbu kombinované s bielou a modrou sú vyberané tak, aby sa vzrastom postupne zvyšovali do stredu záhona s ozdobnými trávami.  Záhrada je doladená palmami a oleandrami v črepníkoch popri bazéne s fontánou, kde si Parížania púšťajú lodičky. Niektorí požičané, iní si priniesli vlastné plachetničky. V okolí paláca sa mení tvar i farebnosť záhonov.

L07.jpg

L08.jpg

L09.JPG

Malá Socha Slobody je aj v Luxemburskej záhrade

L14.JPG

Na inom mieste v Luxemburskej záhrade sa hrá pétanque

L10.JPG

Podvečer je v parku celkom iné svetlo

L11.JPG

Zopár metrov od Eiffelovky, na nábreží je jedno z najnovších múzeí: Musée du Quai Branly. Zamerané je na umenie pôvodných obyvateľov Afriky, Ázie, Oceánie a Ameriky. Priečelie budovy od Seiny je pokryté tzv. vertikálnou záhradou. Sklenou stenou je areál múzea oddelený od cesty na nábreží. Moderná farebná budova stojí priamo v záhrade plnej šumu tráv a bambusov. V zastrčených zákutiach prekvapia tlmené zvuky bubnov znejúce z dobre zamaskovaných reproduktorov. Keby som nevidela z istého uhlu Eiffelovku, cítila by som sa ako niekde v Afrike.

b01.jpg

vertikálna záhrada

b05.jpg

b04.jpg

b06.jpg

b02.jpg

b03.jpg

Park André Citroen som už v blogu o Paríži spomínala. Nachádza sa asi kilometer južne od Eiffelovky pri komplexe moderných budov, neďaleko nábrežia Seiny s mostom Mirabeau. Z centrálnej trávnatej plochy vybieha sieť malých záhrad po stranách. V strede stojí veľký meteorologický balón, ktorý za priaznivého počasia funguje za poplatok pre turistov ako vyhliadkový.  Park uzatvára smerom ku stanici metra Balard fontána a dve vysoké uzavreté presklené budovy. V jednej z nich je niečo ako zimná záhrada. Keďže námestie pred fontánami bolo plné oleandrov v črepníkoch, možno sa tam všetky na jeseň schovávajú. Fakt by ma zaujímalo, či je v zime táto uzavretá záhrada v sklenej budove prístupná pre bežných návštevníkov. Vedela by som si predstaviť sedieť tam dnu vo vyhriatej záhrade obklopená zeleňou, kým za oknom sneží...

ac-02.jpg

ac-04.jpg

ac-01.jpg

ac-03.jpg

ac-05.jpg

Pred návštevou Oranžérie (a umeleckej lahôdky v podobe Monetovho cyklu Nymphéas) sme sa prešli záhradami Tuileries. Práve rozoberali obrie kolo, kolotoče odchádzali, sezóna sa končila. Suché listy spadnuté na trávnikoch oznamovali neúprosný koniec leta. Okrem záhradných kaviarní, ľudia sedeli na typických zelených stoličkách rôzne porozkladaných okolo menších jazierok, fontán alebo trávnikov so sochami.

t01.jpg

t02.jpg

t03.jpg

t06.jpg

t05.JPG

Jedna zo sôch nás upútala viac ako iné - bronzový strom s vyvrátenými koreňmi a konármi plaziacimi sa po trávniku vyzeral ako čerstvo spadnutý. Jeho autor Giuseppe Penone zameraný na tematiku stromov vystavoval tento rok až do októbra ďalšie diela vo Versailles. Na konci záhrady Tuileries, neďaleko Place de la Concorde boli znovu nádherné záhony s kvetmi. A črepníky so stromami viedli v zákrytoch až k centrálnemu bazénu s fontánou.

t09.jpg

t08.jpg

t07.jpg

V strede Chaps Elysées, pri námestí F. D. Roosevelt v mieste, kde začína parková časť, boli zasa tieto záhony kvetov. Suché trávy rástli dokonca aj na streche zastávky autobusu.

che01.JPG

che02.JPG

Prechádzajúc ulicami z Montmartru sme našli tiež celkom zaujímavú cestičku parkom Square Suzanne Buisson s malým námestím s bronzovou sochou speváčky Dalidy.

m01.JPG

m02.JPG

Záhrady v Palais Royale nás očarili romantickými výhľadmi.

pr01.jpg

pr02.JPG

pr03.JPG

pr04.jpg

Pri veži sv. Jakuba je tiež maličký park

j01.jpg

Tento rok som si našla čas aj na podvečerný oddych v cípe ostrova Cité, ktorý som predtým vždy iba oboplávala loďou. Schádza sa k nemu z nábrežia po nenápadnom schodisku za sochou kráľa Henricha IV. Malý park a námestie Squere du Vert-Galant má len zo desať lavičiek. Dookola vedie chodník na zvažujúcom sa brehu Seiny až do úplného špicu ostrova so smutnou vŕbou, miesta pre zamilovaných.

c02.jpg

c03.jpg

c04.JPG

Medzi Notre Dame a nábrežím Seiny je trávnatá plocha končiaca parkom za katedrálou.

ND-10.JPG

Až tento park nazvaný Parc Jean XXIII. nám naznačil, že tie nádherné kvetinové záhony po celom Paríži sú asi súčasťou nejakého projektu. Záhony popri katedrále boli motivované témou štyroch živlov - ZEM, OHEŇ, VODA, VZDUCH. Každý z nich sprevádzala tabuľka s popisom a každý bol inak farebne ladený a dotvorený prvkami podporujúcimi zadanie.

ND-05.jpg

ZEM -hnedožlté rastliny - kvety aj zelenina (kôpor,  ťahavé tekvice a vinič), doplnené steblami

ND-04.jpg

ND-02.jpg

OHEŇ -  rôznofarebné kvety a veľkolisté rastliny, doplnené suchými a obhoretými konármi

ND-01.JPG

ND-06.jpg

VODA - záhony ladené do modra a zelena boli doplnené vodným prvkom

ND-07.jpg

ND-08.jpg

VZDUCH - použili tu rôzne trávy a steblá s ktorými sa pohrával vietor

ND-03.jpg

Na internete som sa potom dočítala, že práve tento rok bola zadaná téma štyroch živlov pre súťaž záhradníkov, ktorú už niekoľko rokov vypisuje radnica v Paríži. Prihláseným záhradám a parkom prideľujú obyvatelia body a na záver sezóny (tento rok 21.9.2013) sa vyhlasujú výsledky a udeľuje sa cena publika. Súťaž sa volá DECOFLO a tento rok vyhral park Belleville. Výherca si prinajmenšom vylepší profil a možno dostane i ďalšie objednávky...

http://www.paris.fr/accueil/paris-au-vert/resultat-du-prix-du-public-pour-le-concours-decoflo-2013/rub_9653_actu_135299_port_23769

v01.jpg

Place de Vosgues

v03.JPG

Potrebovali by sme ešte aspoň jeden deň v Paríži, aby sme ešte navštívili park Belleville, Monceau či Buttes Chaumont. Tiež nám nezostal čas na moderný park La Vilette. Poznám ho z jednej z dávnejších návštev a viem, že tam je stále čo pozerať. Ale aspoň sme sa vo  Versailles potúlali kráľovskými záhradami - a bola to teda riadna turistika...

ver01.JPG

ver03.jpg

Toto nie je vyschnutý strom, ale ďalšia z bronzových plastík Giuseppe Penone

ver04.jpg

ver05.jpg

Tiež sme sa dozvedeli, že tento rok je 400. výročie narodenia záhradného architekta kráľa Ľudovíta XIV. André le Nôtre a pri tejto príležitosti je vysadená aj záhrada Tuileries i niektoré zámocké záhrady v okolí Paríža (Fontainebleau, Meudon, Chantilly...). Do podujatia bola zapojená aj táto časť záhraday vo Versailles.

ver02.JPG

Fotografie: autorka a Pavel Pecha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?