Trnavský rínek

Autor: Simonne Jurčová | 12.10.2013 o 22:40 | Karma článku: 12,83 | Prečítané:  3250x

Na starých pohľadniciach Trnavy zo začiatku dvadsiateho storočia je zachytený trh na námestí v okolí Sv. Trojice. Rozložené vozíky s tovarom a predavačkami, ktorým sa hovorilo flárky, lebo neustále vykrikovali na okoloidúcich a núkali im svoj tovar. Starší Trnavčania si ešte pamätajú miesto zvané Zelený rínek. V sedemde­siatych rokoch musela táto časť Trnavy ustúpiť novej výstavbe. Zeleninový trh na Paulínskej sa presťahoval časom na Kollárovu ulicu a odtiaľ k zimnému štadiónu, kde je podnes. Trh tak nenápadne zmizol z centra mesta a vracia sa sem len raz ročne v podobe septembrového tradičného trnavského jarmoku.  A to je škoda, lebo trhy sú plné života, ruchu, sú ako bzučiaci úľ, majú svoju neopakovateľnú atmosféru a patria k mestu. Preto som sa potešila nápadu obnoviť tradíciu rínkov v centre Trnavy.

14.jpg

16.jpg

15.jpg

17.jpg

Keď som bola malá, chodili sme so starou mamou pravidelne v sobotu na rínek do mesta. Býval v Trnave na Pavlínskej ulici, ktorá bola široká a v jej strede stáli stánky vo dvoch radoch. Na začiatku ma to veľmi nebavilo, lebo som bola malá a nevidela som cez ľudí na pulty. Ale smerom k štadiónu bolo menej stánkov a ženičky z dedín tam stáli s tovarom rozloženým na plachte rovno na zemi. A úplne na konci sa predávali zvieratká. Mačiatka, šteniatka, zajačiky, kačičky, kuriatka. Tam som to mala najradšej. Vždy na jar sme si tam išli kúpiť štyri žltučké kuriatka a niekedy aj zo dve húsatká.

21.jpg

22.jpg

Rínek na Paulínskej ulici v Trnave v 60. rokoch

19.jpg 20.jpg

Nápad obnoviť trnavský rínok bol takpovediac trefa do čierneho. Dnes, keď sa cez víkend ľuďmi napĺňajú obchodné centrá ďaleko za mestom a hlavná ulica takmer zíva prázdnotou prilákala akcia Trnavský rínek Trnavčanov späť do centra.

18.jpg

Divadelná ulica s františkánskym kostolom na začiatku 20. storočia...

....a v júni 2013

10.jpg

Trnavský rínek mal svoju premiéru tento rok na jar. V jednu júnovú sobotu sa ulice pred františkánskym kostolom naplnili stánkami, predavačmi a rôznym tovarom. Divadelná a Františkánska ulica s nádvorím Spolku sv. Vojtecha patria medzi  najkrajšie historické zákutia Trnavy a zároveň sú na rušnej spojnici medzi námestím a Bernolákovou bránou, kadiaľ v sobotu doobeda prechádza veľa ľudí. Rínek sa predstavil predovšetkým ako trh s tovarom ručnej výroby a jedlom domácej kuchyne. Organizátori vsadili na jednoduché ale originálne nápady, napríklad posedenie na lavičkách vyrobených z drevených paliet.

12.jpg

Na jar sa predávali kvety a záhradné doplnky

01.jpg

02.jpg

03.jpg

...ale aj šporheltové dolky

a debničkárky z Frou-Frou mali bohatú sezónnu ponuku

04.jpg

07.jpg 06.jpg

09.jpg

Druhá októbrová sobota patrila jesennému rínku. Vidno, že Trnavčania si dobrú akciu pamätajú a tradícia sa pomaličky rozbieha. K stánkom známym z jarného rínku sa pridali nové. Predávala sa aj zelenina ako na ozajstnom zeleninovom trhu (aj keď iba v jednom-dvoch stánkoch), domáce zaváraniny, piekol sa tam chlieb, ochutnávala sa čokoláda, káva z pojazdnej predajne s kávovarom...

...stretávali sa tam ľudia, pilo sa, jedlo sa, ochutávalo, bavilo.

43.jpg

29.jpg

30.jpg

...biela lavička vyrobená z palety

33.jpg

34.jpg

46.jpg

37.jpg

38.jpg

39.jpg

40.jpg

41.jpg

45.jpg

47.jpg 48.jpg

Na Františkánskej ulici sa stretávali milovníci kníh a LP platní v otvorených antikvariátoch. Staré knihy, časopisy, pohľadnice, obrázky...

49.jpg

Na nádvorí budovy Spolku sv. Vojtecha vyrábali deti s rodičmi tekvicové strašidielka

26.jpg

28.jpg

27.jpg

25.jpg 51.jpg

52.jpg

Na trnavskom rínku som konečne stretávala usmiatych Trnavčanov v centre Trnavy. Dokonca som tam videla aj japonských turistov, ako sa fotografujú s dievčinou v kroji predávajúcou kraslice. Slnko nešetrilo svetlom a zvýrazňovalo obrysy trnavských dominánt v bezprostrednej blízkosti trhu a stánkov. Rínok ma zaviedol aj na staré trnavské nádvorie obrastené brečtanom. Jeseň na ňom neuveriteľne zafarbila listy.

Už sa teším na jarný Trnavský rínek. Ďakujem za takýto skvelý nápad.

53.jpg 50.jpg

fotografie autorka a archív

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

PRIMÁR

Opustení a nepripravení. Čo stresuje budúcich prvákov

Nápor z množstva zmien môže u čerstvého školáka vyvolať stres a fóbiu.


Už ste čítali?