Farebný kút Viedne

Autor: Simonne Jurčová | 3.11.2013 o 16:09 | Karma článku: 13,51 | Prečítané:  13080x

O Friedrichovi Hundertwasserovi som prvýkrát počula kedysi v osemdesiatych rokoch v dokumente na rakúskej televíznej stanici. Veľmi som nerozumela nemecky, ale v jeho prípade mi stačilo vidieť obrazy, známky, dizajnérske práce, no hlavne ním navrhnuté architektúry.  Tam som sa dozvedela, že vo Viedni upravil dva poschodové domy v bežnej uličnej zástavbe na nepoznanie. Na vlastné oči som ich videla až po  otvorení hraníc a odvtedy sa tam z času na čas vraciam. Pohľad na farebné fasády a nepravidelné tvary mi vždy zlepší náladu, cítim sa byť chvíľu v úplne inom svete. Obdivujem  genialitu, ktorou sa mu podarilo premeniť obyčajný dom z 19. alebo zo začiatku 20. storočia - akých je táto štvrť plná. Rada mám ten pocit, keď sem môžem zaviesť niekoho, kto to ešte nevidel, sledujem tie užasnuté pohľady a úsmevy na tvárach.

05.jpg

Hunertwasserhaus sa nachádza na rohu Löwengasse a Kegelgasse vo štvrti neďaleko autobusovej stanice Wien - Mitte. Pôvodne to mal byť obytný dom pre sociálne slabších občanov. Stala sa z neho jedna z viedenských atrakcií. Hundertwasser spolupracoval na projekte s architektom Josephom Krawinom a preto sa od roku 2010 dom oficiálne volá Hundertwasser-Krawinahaus (...aby došlo aj na zaslúženú spravodlivosť) - ale teda neviem, či sa nový názov ujme...

02.jpg

dolu: na rozhraní 19. storočia a Hundertwassera

38.JPG

Dom je možné vidieť iba zvonku, skutočne stále slúži ako obytný a dnu môžu vojsť len jeho obyvatelia a zopár šťastlivcov, čo sa s nimi poznajú.  Za dverami domu možno majú svoje súkromie, ale ulicu neustále obliehajú turisti. Ulička je pomerne úzka a je skoro nemožné odfotografovať fasádu ako celok. Pre potreby reklamy sa to podarilo profesionálnemu fotografovi zrejme pomocou moderných počítačových techník (alebo zo strechy niektorého iného domu v ulici), a tak vznikla táto pohľadnica. Jedine na nej možno vidieť dom z jednej strany celý a urobiť si predstavu, ako to vyzerá na vyšších poschodiach.

29.JPG

Dom je dosť husto zarastený stromami a niekde môže terasa úspešne pôsobiť ako dvorček nejakého domu na vidieku (odmysliac si zvonček okoloidúcej električky).

03.jpg

Balkón s modrými kvetmi - niektorí obyvatelia správne pochopili odkaz Hundertwassera...

30.jpg

06.jpg

Pre turistov osadili na námestíčko typicky anglickú telefónnu búdku, aj na našom výlete mala úspech (i keď neviem ako súvisí s architektúrou navôkol)...

35.jpg

04.jpg

Turisti však môžu vojsť do malej dedinky - Hundertwasser Village s vchodom oproti domu. Tam si môžu urobiť aký-taký obraz o interiérovom riešení navrhnutom Hundertwasserom. Na internetovej stránke http://www.kalke-village.at sa dočítame, že dedinka je postavená na mieste staršej dielne s pneumatikami. Jej majiteľ Klaus Kalke, obdivovateľ Hunderwassera ju ponúkol na prestavbu v rámci projektu workshopu podľa umelcovho návrhu. Dnes je miestom niekoľkých obchodíkov so suvenírmi, centrálneho baru s fontánou a na poschodí s minigalériou originálnych suvenírov dizajnovaných a la Hundertwasser. Každý detail má svoje miesto a aj v relatívne malom priestore je tých detailov neúrekom.

22.jpg

23.jpg

24.jpg

25.jpg

O kúsok ďalej, na Untere Weissgerberstrasse sídli Kunst Haus Wien

08.jpg

31.jpg

Kunst Haus Wien je ďalšia Hundertwasserom prerobená budova. Je to múzeum moderného umenia, kde je stála expozícia venovaná autorovi a v zvyšných priestoroch bývajú obmieňané výstavy iných umelcov. Kunst Haus susedí s dvomi neprerobenými budovami, a tak je možné sledovať, ako sa Hunertwasserovi podarilo šachovnicovou metódou so zvlnenými líniami a nepravidelným obkladom pekne narušiť systém starej fasády. Ak si odmyslíme farebnosť a sledujeme len okná v radoch a poschodiach, tak rozpoznáme pôvodné rozvrhnutie jej priečelia.

10.jpg

01.JPG

36.jpg

13.JPG

Kunst Haus ponúka aj príjemný oddych v záhradnej reštaurácii, ktorá zaberá celý vnútorný dvor a vychádza na ulicu lemujúcu nábrežie Dunaja. Teraz na jeseň bola už veľká časť záhradného nábytku pod strechou a rastliny čakali na zazimovanie. Návštevníci - i tí, čo nenavštívia múzeum, ale sa chcú len tak poprechádzať a fotografovať, si môžu sadnúť do vnútornej kaviarne alebo kúpiť niekomu originálny darček v tamojšej predajni.

17.JPG

07.jpg

15.JPG

33.JPG

34.JPG

Na fasáde niekto zanechal takýto originálny odkaz v duchu Hundertwassea...

11.jpg

Jeseň je najfarebnejšie ročné obdobie, a tak sme vzdali hold farebnosti a Hundertwasserovi oddychom vo viedenskom mestskom parku. Nádherný víkendový deň - babie leto - vytiahol von Viedenčanov a aj nás - výletníkov prilákal k jazierku.

39.JPG

18.jpg

20.jpg

26.jpg

21.jpg

Toto dievča tiež nemá problém s farebnosťou...

28.jpg

Myslím, že záver výletnej sezóny sme tohto roku absolvovali ako sa hovorí - v správnom čase a na správnom mieste. Farebné spomienky budú potrebné najmä v nasledujúcom sivom období - so zmenou času nastávajú pre mňa depresívne dni, kedy človek za tmy vstáva a za tmy chodí z práce domov. Aj teraz, keď píšem tieto riadky vyvádza za oknom sychravé počasie.

Napríklad aj takýto obrázok mi vtedy zlepší náladu.

09.jpg

foto autorka, 26. X. 2013

a reprodukcia jednej pohľadnice

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?