Ako som riešila Komparo

Autor: Simonne Jurčová | 8.11.2013 o 17:10 | Karma článku: 8,96 | Prečítané:  2160x

Včera prišla moja dcéra zo školy unavená, ako keby celé vyučovanie rýľovali záhradu. Ako ôsmačka písala Komparo. Už na začiatku roka bolo pre mňa prekvapením, že toto celoslovenské testovanie nie je povinné, a teda ak rodičia chcú dať svoje dieťa testovať, musia si zaplatiť. No povedzte, ktorý rodič to pre dieťa neurobí, najmä ak od testu očakáva, že sa dozvie, v čom má jeho ratolesť zo slovenčiny a z matematiky rezervy a čo treba dobehnúť napríklad doučovaním do monitoru.

Večer som mala testy (bez odpovedí) pred sebou na stole a tak nejako samozrejme som sa začítala a začala riešiť. Prešla hodina, dve, tri (decká mali na každý v škole šesťdesiat minút).  Ako čas plynul, klesalo moje IQ. Slovenský jazyk a literatúru plus spoločenskovedný blok som zvládla s odretými ušami a matematiku s prírodovedným blokom som nedokončila.  Už na gymnáziu som pri slovnej úlohe opisujúcej cestu vlaku z bodu A do bodu B prestala vnímať pri prvej spojke. Žiaľ, napríklad delenie zlomkov je pre mňa len kombináciou pekných číslic. Predpokladám, že mojej dcére to snáď problém nerobilo, že to hádam brali v škole a niečo sa na ňu nalepilo. Moje sebavedomie päťdesiatničky s vysokou školou dorazila otázka o plyne, ktorý vzniká, keď sa vo varnej kanvici s vodným kameňom varí voda s octom. Dnes v lekárni ma napadlo - veď tu by to mohli vedieť!  Zhŕkli sa okolo mňa všetky magistry. Hádajte, kde to našli? Na googli... Ha, oxid uhličitý je to!

A tak sa pýtam kompetentných. Fakt je toto potrebné?  Som presvedčená, že ten test urobí na 100% len zlomok dospelých. Neustálym zmenám pravidiel, osnov, plánov nestíhajú ani nové učebnice. Vážne si myslíte, že monitor odzrkadľuje stav vedomostí deviatakov? Na základe jeho výsledkov sa decká dostávali na stredné školy. Ale už znovu obnovili prijímacie pohovory. Tak prečo ich stresujeme dvakrát?

PS.

Spýtajte sa rodičov, ktorí majú doma školáka, koľko času strávia pomocou pri riešení jeho domácich úloh? Keď povedia hodinu, tak klamú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

DOMOV

Štúdia spochybňuje liek na cukrovku dovezený z Kuby

Najdôležitejšími výhradami sú nevýrazná účinnosť a otázna bezpečnosť.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.


Už ste čítali?