Trnavské jarmoky

Autor: Simonne Jurčová | 6.9.2016 o 18:47 | (upravené 10.9.2016 o 21:55) Karma článku: 10,92 | Prečítané:  5509x

Trhy a jarmoky patria k Trnave oddávna. Už keď sa spomína predmestské osídlenie na mieste dnešnej Trnavy historici zvyknú hovoriť o trhovej osade. Aj maďarský názov Trnavy – Nagyszombat súvisí s trhovým dňom – sobotou.

Trhy bývali v meste pravidelne každý týždeň, ale jarmoky boli väčšie a konali sa len niekoľko ráz do roka. Ich históriou sa zaoberá štúdia historika profesora Jozefa Šimončiča (Trhy a jarmoky v Trnave v období feudalizmu). Okrem iného sa v nej spomína, ktorý panovník povolil aké jarmoky a kedy. Zaujímavé je, že ako postupne pribúdali, ustálili sa v 18. storočí na počet osem („v roku 1762 vykazovala Trnava Uhorskej komore 8 jarmokov“) a takto sa udržali až do 20. storočia.

Panovník Žigmund povolil Trnave v roku 1436 jarmok na sv. Jakuba (25. júl) a sv. Mikuláša (6. december). Matej Korvín pridal v roku 1463 jarmok na sv. Juraja (24. apríl) a Quadragesimu (v čase 40 dňového pôstu pred Veľkou nocou). Kráľ Vladislav povolil v roku 1508 aj jarmok v nedeľu po 8. septembri (a trh každý pondelok) a panovník Ferdinand III. v roku 1647 povolil jarmok  sv. Víta (15. jún) , sv. Vincenta (21. január) a sv. Šimona a Júdu (30. október).

Na konci 19. storočia vydával trnavský kníhtlačiar Žigmund Winter pravidelne každý rok kalendáre - Nagyszombati naptár, ktoré boli aj aktuálnou praktickou príručkou v meste. Nájdeme v nich aj zoznam jarmokov s dátumami, schválený na daný rok mestskou radou. Winter zbieral inzeráty a údaje o živnostníkoch každý rok už od novembra, oznam vychádzal opakovane v ním vydávaných dvojjazyčných novinách Nagyszombati hetilap/ Tyrnauer Wochenblatt, aby mohol k novému roku vydať pre občanov aktuálny kalendár. Treba však poznamenať, že zoznam nebol vždy úplný a presný.

Jarmoky neboli každý rok v rovnakom termíne, ale menili sa tak, aby sa konali v pondelok až štvrtok. Sviatok svätého, podľa ktorého mal jarmok meno bol v rámci štyroch jarmočných dní (od pondelka do štvrtku). Ak sviatok padol na piatok až nedeľu, jarmok sa konal v týždni pred alebo po tomto dni. Na konci kalendára na rok 1890 bol tento zoznam jarmokov v Trnave: jarmok na svätého Vincenta (St Vinczenti markt) – 20. – 23. januára, jarmok počas pôstu (Fasten Markt) – 10. – 13. marca, jarmok na sv. Juraja (st. Georgi Markt) – 21. – 24. apríla, jarmok na sv. Víta (St. Vítus Markt) – 9. – 12. júna, jarmok na sv. Jakuba (st. Jakobi Markt) – 28. – 31. júla, jarmok na sviatok Narodenia Panny Márie (Maria Geburts Markt) – 1. – 4. septembra, jarmok na sv. Šimona a Júdu ( st. Simon und Judi Markt) – 20. – 23. októbra a jarmok na sv. Mikuláša (st. Nikolai Markt) – 1. – 4. decembra.

Novodobý trnavský jarmok ako predajná a spoločenská udalosť vznikol v druhej polovici 20. storočia. Po roku 1945 sa stále zachovával počet jarmokov v Trnave – osem ráz do roka. Neboli 4 dni ale iba jeden, no zdá sa, že aj v ľudovodemokratickom režime ctili nenápadne starú tradíciu: januárové jarmoky sa približovali sviatku sv. Vincenta, marcové boli zasa v období pôstu, aprílové v okolí sviatku sv. Juraja, júlové okolo sv. Jakuba (neskôr boli zrušené), septembrové okolo sviatku Narodenia Panny Márie (8.9.), októbrové pred sviatkom sv. Šimona a Júdu a decembrové okolo sviatku sv. Mikuláša. V roku 1955 bolo Radou MNV schválených 8 dní jarmokov na rok 1956: 26.1., 8.3., 26.4., 14.6., 26.7., 6.9., 25.10. a 6.12.

Ale v roku 1956 sa Rada MNV rozhodla usporiadať Veľký jesenný jarmok - v dňoch 21. – 23. septembra. Bol to po roku 1945 prvý novodobý trnavský jarmok plánovaný v uliciach mesta od ihriska Spartaka cez Paulínsku ulicu až po mestskú vežu. Na trojdňovom jesennom jarmoku sa predával tovar v 265 stánkoch, kde bol záujem najmä o odevy, rozhlasové a televízne prijímače, elektrické pračky, motorky, potraviny, nábytok, koberce a pod. Počas jarmoku naplánovali aj poľnohospodársku výstavu v priestoroch Kovosmaltu. Mesto očakávalo 150 tisíc návštevníkov, ale skutočná návštevnosť bola vyššia. Na rok 1957 mesto plánovalo 5 jarmočných dní a Veľký jarmok: 24.1., 7.3., 25.4., 21.- 23.9. tzv. veľký, 24.10. a  5.12.

V roku 1959 sa začal tradičný jesenný jarmok 18. septembra s takmer 300 stánkami, kde predávali tovar aj spotrebné družstvá z 9 okresov Bratislavského kraja. Mesto rátalo s návštevnosťou vyše štvrť milióna záujemcov. Niekedy v šesťdesiatych rokoch sa pravdepodobne z plánovacieho kalendára mesta vytratilo aj šesť jarmočných dní počas roka a ponechali len trojdňový jesenný jarmok. V roku 1965 sa konal jubilejný – desiaty jarmok v Trnave.

Jarmoky boli v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch nielen zdrojom zábavy, ale aj príležitosťou na nákup tovaru, ktorý bol nedostatkový, alebo nejakým spôsobom iný, ako mohli kúpiť Trnavčania v obchodoch v meste. Po roku 1989 sa pomaly tento aspekt jarmokov vytratil, lebo ponuka bežných obchodov sa postupne rozširovala. Trnavský  jarmok sa okrem klasických púťových lákadiel a predaja bežného tovaru v stánkoch, či jarmočného občerstvenia pomaly začal orientovať na tradície, folklór a históriu.

 

Ostatné roky ľudí láka na jarmok okrem občerstvenia, púťových atrakcií a stánkového predaja aj zóna tradičných remesiel, kultúrny program na námestí či stredoveký jarmok v promenáde. Tradičný trnavský jarmok má už šesťdesiatku za sebou.... a ten 61. jarmok v poradí práve začína...

Zdroje:

Šimončič, Jozef. Mojej Trnave, Mesto Trnava, 1998.

Štátny archív v Trnave, magistrát TT, Zápisnice Rady M NV a MsNV

Fotky stará Trnava (FST)
TASR:http://vtedy.tasr.sk/browse

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

KOMENTÁRE

Babiš rovná sa ANO, ANO rovná sa Babiš

Kdesi na konci tunela sa predsa len čosi črtá.


Už ste čítali?